Tagad nožēloju, ka nepavadīju tur vairāk laika, kā arī tik maz fotografēju. Stāsts būtu pilnīgāks. Taču sagaidīšana uz robežas bija tik pārsteidzoša, ka ilgāk par dažām stundām toreiz uzturēties tur negribējās. Šī vieta ir viens no postpadomju iesaldētajiem konfliktiem – pēc neliela, domstarpību izraisīta kariņa, deviņdesmito sākumā, krieviskākais novads pasludināja neatkarību un Krievija vēlīgi turpina atbalstīt savus tautiešus ar savu miera uzturētāju kontingentu un naudu. Pavisam šaura zemes strēmele, ko no pārējās valsts atdala upe Dņestra. Ērtāk uzturēt mieru. 

20131123 wom879

Piedņestra ērti un ātri sasniedzama no Odesas. Tur mūsu paziņa sadzen rokā piedņestriešu robežpunkta priekšnieka uzvārdu, lai, vajadzības gadījumā varam uz to atsaukties. Tā kā ukraiņu karoga brīvdabas šovs ir nokavēts – zilās debesis pelēkas un dzeltenā semičku fabrika noziedējusi, varam mierīgi doties.

Piednestra moldova 2

Jau robežas ukraiņu pusē mēs, divi aizdomīgi tipi melnā BMW, izsaucam aizdomas. Taču, pēc rūpīgas visa iespējamā izskatīšanas somās un mašīnā, palaiž tālāk. Īstā jautrība sākas piedņestriešu pusē. Formā tērpies kungs ar pasaules virspavēlnieka ambīcijām un konstantā pretīguma izteiksmē savilktu seju badīgi šķiļ semičkas, spļauj tās zemē, un skatās uz mums, mēģinādams saprast stratēģiju. Sākas tāda kā riesta ceremonija, kuras laikā neskaitāmas reizes ir jāizvairās no šī, un citu tēviņu mēģinājumiem no mums izspiest kukuli. Slēdzu iekšā veco, labo muļķa tūrista stratēģiju. 

Piekasās pie visa. Sākot ar to, ka transportlīdzekļa pilnvarā ir minēta tikai Moldova – "a zģes ņe Moldova!", un beidzot ar tiešā tekstā pieprasīto "a gģe šnabs dļa nas?" Par katru mazāko kļūdu deklarācija jāpilda par jaunu. Paziņu paziņas, robežpunkta priekšnieka, piesaukšana centīgos kungus satracina vēl vairāk. Kad viņu pacietība sāk izsīkt, liek pasaukt manu ceļojuma kolēģi, kurš aizmirsis papīros ieķeksēt dzimuma ailīti. "B***, ti maļčik iļi ģevočka, što u ķebja meždu nog?" Un vēl daudz nesmuku vārdu, ko nekad nebiju dzirdējis no cilvēka formastērpā. Beigās mums tomēr tiek atmests ar roku un tiekam palaisti, nesamaksājuši kukulī ne kapeikas. Iebraucot, redzam zīmi, ka ārzemniekiem, kas valstī paliek pēc desmitiem vakarā, vajag reģistrēties vietējā milicijā. Vēlēšanās palikt te līdz naktij izzūd momentā.

 

Tiraspole

Pēc neilga brauciena galvaspilsēta klāt. Pirmie iespaidi – visur maz mašīnu. 

Piednestra moldova 3

Tipiska padomju blokmājpilsēta.

Piednestra moldova 4

Interesanti, ka alkas pēc sabrukušās impērijas te bijušas tik lielas, ka riteni no jauna nav gudrojuši un mierīgi izmanto veco Moldāvijas PSR karogu un ģerboni. Ar visu sirpi un āmuru. Uz daudziem propagand-patriotiskajiem materiāliem, kas diezgan lielā skaitā redzami pilsētā, ir sauklis ar mazliet izmisīgu, pēc atzinības izslāpušu noskaņu – "Republikai būt!"

Piednestra moldova 18

Apsveikums pilsētniekiem ir visās oficiālajās – krievu, ukraiņu, un kā pēdējā, arī moldāvu/rumāņu valodā. Joprojām kirilicā, kā padomju laikos. Moldovā lieto latīņu burtus.

Piednestra moldova 15

Ir visi valsts atribūti, arī savi auto numuri. Atpazīšanas uzlīme ar Moldovas kodu netraucē.

Piednestra moldova 8

Vide ir caurcaurēm krieviska. Gan pilsētvidē uzrakstos, gan cilvēkos.

Piednestra moldova 7

Staņislava stils, kā nekā.

Piednestra moldova 6

Pamanāmas arī drosmīgas novitātes, piemēram bikšminisvārki. Parīze, Milāna? Tiraspole!

Piednestra moldova 12

Varas pārstāve un Bejonse.

Piednestra moldova 18 e6fb4

Kopumā centrs ir kārtīgs, tīrs un sakopts. Bruģis, viss kā vajag.

Piednestra moldova 5

Taču ideoloģisko jūt. Draugs vēro.

Piednestra moldova 10

Un pārējie arī, tādu pašu separātisku republiku, Abhāzijas un Dienvidosetijas prezidenti.

Piednestra moldova 17

Kopējā virspusējā sajūta – cilvēki adaptējušies situācijai un mierīgi dzīvo. Piedņestras pases nekur citur pasaulē neatzīst, tāpēc vairumam ir arī moldāvu papīri.

Piednestra moldova 20

Kas visvairāk krīt acīs – padomju atribūtika. Pat neņemot vērā visur redzamo sirpjāmurģerboni, ir daudz cita. Ļeņins un Padomju nams pašā centrā.

Piednestra moldova 21

Goda pilsoņi. Ir pat viens kosmonauts skafandrā.

Piednestra moldova 11

Ir arī piemineklis kosmonautam.

Piednestra moldova 13

Alus kioski, tipiska padomju laiku relikvija.

Piednestra moldova 14

Ceļazīmes ar gaismiņu, kā sendienās. Roku darbs.

Piednestra moldova 63

Vides stendu noformējums.

Piednestra moldova 22

 Un tas viss – nieka simts kilometrus no Odesas.

Piednestra moldova 16

Saule laidās arvien zemāk, un zinādami, ka mūsu auto pēc desmitiem vakarā var pārvērsties par ķirbi, taisījāmies prom. Netālu no robežas tiek īstenota fantastiska shēma, kā atbrīvot iebraucējus no Piedņestras rubļiem. Tu brauc uz viadukta, mēģini orientēties (pirmsnavigāciju laikmets), ieraugi ārkārtīgi komplicētu shēmu, kā jābrauc, un, iebraucot krustojumā un pēdējā brīdī saprotot, ka vajag griezt pa kreisi, instinktīvi to izdari, pārkāpjot nepārtraukto līniju. Un tad iznāk galvenās lomas tēlotājs miliča formā, smaidīgs, priecīgs, aptur, līdzjūtīgi ieskicē situāciju, un pasauc uz turpat esošo miliču posteni, kur laipni apjautājas, cik tad tie rubļi palikuši. Un ja esi tik naivs, kā es, tad tiec atbrīvots tieši no nosauktās summas, ar visu kvītiņu. Knapi novaldījos, nesācis skaļi smieties.

Izbraukt no republikas nebija nekādu problēmu, gaidītā formā tērptā semičku iznīcinātāja vietā dokumentus pārbaudošā robežsargu meitene bija laipna un smaidīga. 

 

Kišiņeva

Atšķirībā no Piedņestras, Moldova sākumā šķiet nesaprotams, jocīgs rumāņu un krievu kultūru mikslis. Krievu valodu daudz dzird uz ielas, kā arī gandrīz puse uzrakstu ir krieviski, jo pilsētvidē valodas lietojums netiek regulēts. Slāviskais, kombinācijā ar uzrakstiem latīņu burtiem valodā, kas radniecīga itāļu un franču, rada mazu īssavienojumu smadzenēs. Vizuāli – Purčiks.

Piednestra moldova 23

Pilsētas centrs.

Piednestra moldova 27

Iedzīvotāji.

Piednestra moldova 25

Pašā centrā ir vienstāva apbūves rajons, kurā dažviet īsti nav ielu seguma.

Piednestra moldova 34

Visticamāk, ka aiz sētas izskatās labāk.

Piednestra moldova 35

Bet ikdienas pelēcību var iekrāsot. 

Piednestra moldova 30

Ja ne mājas, tad vismaz mašīnas mērogā. Ģeniāls tūninga elements, kas parastu žiguli pārvērš par BMW.

Piednestra moldova 39

Kā tipiska padomju pilsēta, Kišiņeva ir pilna ar pazemes pārejām. Tās tiek aktīvi izmantotas, pat skaistumsaloniem.

Piednestra moldova 43

Ierašanās vakarā caur vairākiem tādiem tuneļiem aizejam uz laukumu, kurā notiek kāds pasākums. Pārsteidz "gopņiku" īpatsvars. Ļoti daudz skūtas, treniņbikšainas publikas. Kāds klapēja savu draudzeni turpat blakus jauniņam policistam, kas bija pārāk nobijies, lai iejauktos. 

Piednestra moldova 42

Sportistes.

Piednestra moldova 47

Pašaizsardzība šķiet aktuāla. Lūk, vasaras nometne, kas jūsu bērnu pārvērtīs par kiborgu. Tikai 120 stundas teorijas, un 280 – praktiskās nodarbības.

Piednestra moldova 41

Lauki. Smuki plašumi pārsvarā.

Piednestra moldova 48
Traktorists pieskrējis uz baznīcu.

Piednestra moldova 50

 

Bălți

Otra lielākā pilsēta valstī. Nepārlasījāties, moldāviem ir savs īpašais t burts.

Piednestra moldova 58

Padomju savienībā kopš 1940. gada.

Piednestra moldova 61

Pilsētas centrā  – relikvijas.

Piednestra moldova 54

Izskatās, ka aktuāla problēma. Uz visām miskastēm noteikti ir uzraksts – nededzināt.

Piednestra moldova 56

Pilsētas galvenais arhitekts kukuļus saņem tīrā sudrabā. Ja jau iespējams atļaut ko šādu.

Piednestra moldova 57

Piedāvājumā arī ēdams lamināts.

Piednestra moldova 60

Vispār badā te nenomirt. Visur izlīmēti sludinājumi, ka iepērk..matus. Nekur citur ko tādu neesmu redzējis.

Piednestra moldova 62

Taču visvairāk sirdi sasilda Pokahonta, kas veldzējas avotā, kas gāžas ārā no hruščovkas piektā stāva dzīvokļa. 

Piednestra moldova 59