IRA, INLA, UVF, UDA, RUC, NICRA, DCAC, UCDC, UPV. Aiz šīm, vieglo narkotiku nosaukumus viegli atgādinošajām abreviatūrām slēpjas nešpetnas, asinīm vairāk vai mazāk traipītas organizācijas, kas krustām šķērsām savstarpēji rīvējoties, vairāk kā trīsdesmit gadu laikā tepat Eiropā nomušīja trīsarpus tūkstošus cilvēku. Un tas viss "miera laikā", vecās lāga Elizabetes II saimniecības pagalmā (nu labi, tā tālākajā, bišķi ar nātri aizaugušajā stūrī). Pilsētas un visas Ziemeļīrijas provinces vēsture ir tik sarežģīta, ka neriskēšu to sīki pārstāstīt. Bet īsumā – dažādu senu peripētiju rezultātā, Īrijai iegūstot neatkarību, protestantu vairākuma apdzīvotās sešas ziemeļu provinces palika britu pārvaldībā. Tā izraisot vietējo katoļu, apvienošanās ar Īriju atbalstītāju, kuru arī nebija mazums, neapmierinātību. Un sagatavojot augsni nākotnē gaidāmajiem bēdīgajiem notikumiem, kas sākās sešdesmitajos – sauktiem vienkārši par The Troubles.

Ierodos Belfāstā piecpadsmit gadus pēc miera līguma noslēgšanas. Jau kādu laiku te neviens nav uzgājis gaisā, un pirmajā acu uzmetienā viss izskatās mierīgi un civilizēti – centrā ir parastas, simpātiskas Eiropas pilsētas sajūta.

Belfasta 28

Lūk, dāmas, droši vien kādreizējo nemiernieku nemierīgās mīļākās, sataisījušās uz operu, kur pārtraukumā molotova kokteiļu vietā iepildīs maķenīt patīkamākus dzērienus.

Belfasta 26

Paguruša paskata, tomēr nenoliedzami jaunākas dāmas vakara turpinājumā gaida vecmeitu ballīte ar visai ticamu amnēzijas risku tās rezultātā.

Belfasta 27

Centrā pārāk nejūt Īru Republikāņu Armijas, vai kāda cita paramilitāra grupējuma ietekmi.

Belfasta 25

Vietējie gatavojas Halovīna svinēšanai.

Belfasta 33

Šo pasākumu te uztver krietni nopietnāk, kā pie mums.

Belfasta 4

Mazliet jocīgi šķiet redzēt vēsturisku centrālās bankas ēku, kas kļuvusi par skvotu.

Belfasta 111

Vēl lielākas aizdomas par to, ka šī laikam tomēr nav gluži parasta pilsēta, rodas, ieraugot, šķiet, armagedonu pārdzīvojušu, parastu vietējās policijas patruļmašīnu. 

Belfasta 30

Jāatzīst, ka arī vides reklāmu, kuras tiešā mērķauditorija ir noziedznieki, līdz šim nebija gadījies redzēt.

Belfasta 112

Īstā Belfāsta un tās realitātes sākas ārpus pilsētas centra. Dzīvojamo namu rajonos, kas diezgan pamanāmi tiek apdzīvoti pēc nacionālās/reliģiskās/politiskās pārliecības principa. Lūk – kartē labi redzami daži zaļie katoļu un attiecīgi vairumā apvienošanās ar Īriju atbalstītāju rajoni, ko blīvi ieskauj oranžie protestantu un unionistu pārsvara, jeb britu karalienies fanklubi.

Cain map belfast religion peacelines

Misija pašsaprotama – apskatīties gan vienus, gan otrus. Pirms tam vēl iemetu aci vietējā muzejā, lai labāk apjaustu šeit notiekošo. Septiņdesmitajos tiešām te ir gājis karsti.

Belfasta 3

Apbūve piepilsētās pārsvarā ir zema. Kad augstās centra katedrāles paliek aiz muguras, uzmanību momentā piesaista kārtējā abreviatūra, draudīgi spīdēdama kalna nogāzē. Atšifrējumu gan man tai neizdevās atrast.

Belfasta 5

Te sākas viens no slavenākajiem un centram tuvākajiem unionistu kvartāliem, Sandy Row. Tagad uz šīs sienas ir romantisks kāda Anglijas karaļa portrets, vēl nesen tas izskatījās krietni draudīgāk. Īpaša iezīme unionistu kvartālos ir britu karoga krāsās izdekorētas detaļas.

Belfasta 12

Atbalsts saimniecei. Atkal – zilās, baltās un sarkanās krāsas komplekts jebkur, kur vien to var uzkrāsot.

Belfasta 15

Saglabājies fragments no kāda sena, smagāka kalibra strītārta. 

Belfasta 19

Citā vietā agresīvs ieteikums netuvoties Sendijrovai un maskētu killeru attēls draudzīgi sadzivo ar mūsdienu alus reklāmu.

Belfasta 22

Pat vietējais bulciņu cepējs ir saģērbies kā hardcore unionists.

Belfasta 23

Lai gan ne vienu bandu neredzu, jūtams, ka kaislības te sit un dažreiz arī piekauj augstu vilni. Jūtos atvieglots, ka neesmu PSNI.

Belfasta 20

Aicinājums uz piedalīšanos parādē.

Belfasta 62

Aicinājums nepiedalīties.

Belfasta 61

Cilvēks maksimāli izmantojis visu pieejamo, lai parādītu savu politisko nostāju.

Belfasta 60

Nākamajā rītā turpinu svaiga adrenalīna dzirksti uzdzenošo mikrorajonu pētīšanu.

Belfasta 39

Atmaskojums.

Belfasta 38

Pārejot pāri sliedēm, no mērena rajona atkal nonāku pie ultraunionistiem.

Belfasta 40

Atkal tieku brīdināts.

Belfasta 41

Pirmie soļi rajonā ir tādi..interesanti.

Belfasta 43

Tomēr par spīti bažām, ka te viss ir uzspridzināts,

Belfasta 45

sāku nojaust, ka veco māju nīcināšana ir jauna kvartāla būvniecības dēļ.

Belfasta 48

Belfāstas firmas zīme ir sienu gleznojumi, aktīva propagandas kara sastāvdaļa. Bet atšķirībā no iepriekš redzamajiem senajiem agresīvajiem, jaunie mēdz aģitēt par mierīgāku sadzīvošanu.

Belfasta 52

Pilsētas varas iestādes rūpīgi krāso ciet jebkuru naida kurināšanas izpausmi.

Belfasta 55

Tomēr dažviet propagandisti ir apskaužami asprātīgi.

Belfasta 64

Bērnu tiesību aizsargiem derētu pievērst uzmanību šim depresīvajam pagalmam.

Belfasta 56

Izeju no unionistu kvartāla, un pēc pavisam īsa brīža, ieraugot pirmo Īrijas karodziņu, saprotu, ka esmu nonācis pretējā pusē.

Belfasta 65

Te uzreiz visi nosaukumi dublējas īriski, un, kas tipiski – ļoti iecienīts stilizētais ķeltu šrifts.

Belfasta 66

Neviļus sāk prasīties pēc pintes Ginesa.

Belfasta 67

Te atrodas, iespējams, oriģinālākais slimnīcas žogs pasaulē. Zila metāla sekcijas ar desmitiem pensionāru portretu tajās pret pelēku betona fonu.

Belfasta 70

Aicinājums pievienoties gana bēdīgi slavenajam republikāņu grupējumam Sinn Fein.

Belfasta 73

Aicinājums pievienoties R.S.F. Šis ir burtiski 300 metrus no unionistu, "britu" kvartāla.

Belfasta 76

Vietējā specifika rada specifiskas darba vietas.

Belfasta 75

Bieži var redzēt aicinājumus atbrīvot kādu ilgāk iesēdinātu aktīvistu.

Belfasta 77

Un vispār, īru rajonā ir stiprāka problemātiskās pagātnes sajūta. Iespējams, viņi meistarīgāk izspēlē cietēju kārti.

Belfasta 78

Savi sienu gleznojumi.

Belfasta 79

Pat separātiskie kataloņi te ir bijuši viesturnejā ar netīšām paķertiem krāsas baloniņiem līdzi.

Belfasta 81

No vietējiem iedzīvotājiem vēdī ņiprs un apņēmīgs noskaņojums.

Belfasta 82

Šajā pusē arī rupjos uzrakstus vēl nav paspēts, vai arī nav gana kvēli gribēts aizkrāsot.

Belfasta 83

Piemiņas plāksne bojā gājušajiem taksistiem. Drūmākajos konflikta laikos tieši viņi bija drosmīgākie pilsoņi, kas pārvietojās pa abām pretējām pusēm, attiecīgi arī biežāk kļūstot par upuriem.

Belfasta 84
 

Šodien Melnie Taksometri ir Belfāstas tūrisma industrijas produkts. Vari pasūtīt taksometru, kurš izvadā pa visām konflikta vietām, šoferim esot arī gidam. Lūk, viens lēnām brauc garām Belfāstas sadalījuma simbolam, ironiski nosauktam par Miera Līnijām.

Belfasta 103

Ej mierīgi pa klusu dzīvojamo rajonu, un – BAM! – priekšā ir Berlīnes mūris.

Belfasta 90

Turpat blakus pagalms, galdiņš, grils. Cilvēki pielāgojas.

Belfasta 93

Jau ir panākta vienošanās tuvāko desmit gadu laikā šos žogus pamazām nojaukt, cerot uz sabiedrības pakāpenisko civilizēšanos.

Belfasta 91

Bet pagaidām mazākas ieliņas starp katoļu un protestantu sektoriem ir brutāli aizslēgtas.

Belfasta 94

Citur savukārt dubultie vārti ir vaļā, dodot policijai ātru iespēju tos vajadzības gadījumā nobloķēt. Durvju kantoris tematiski izvietojis savu reklāmu.

Belfasta 97

Sajūta, esot neitrālajā zonā starp diviem masīviem vārtiem ir dīvaina.

Belfasta 99

Šeit žogs skatoties no Šankilroudas, jau britu pusē.

Belfasta 102

Viss ir klusi un mierīgi, parasts svētdienas rīts Belfāstā.

Belfasta 104

Protams, viss atkarīgs no rakursa. Ja ir vēlēšanās, te var arī saskatīt lielāku drāmu.

Belfasta 105

Un pat salauzta DIESEL veikala norāde iegūst citu nozīmi.

Belfasta 109

Tieši šeit, Šankilroudā, beidzot noķeru vēl reālākas Belfāstas noskaņu. Vispirms, ieejot un tikpat ātri izejot no mazas kafejnīciņas, kurā uz mani caur drūmām, skūtām pierēm noraugās vietējā huligānu banda. Pēc tam iegriežos uzēst veselīgas pusdienas vietējā KFC, kur, ieraugot manu Latvijas bankas karti, darbiniece sāk ar mani runāt latviski. Uzzinu daudz par vietējām reālijām, par latvietes dzīvi šeit, par sadursmēm starp rajonu pusaudžiem (naži, un pat pistoles). Jūtos atvieglots, ka varu no šīs vietas vienkārši aiziet tālāk, atstāju mūsu tautieti viņas izvēlētajā realitātē, un sevi – pārdomās par šādas ekonomiskās emigrācijas plusiem un mīnusiem.

Belfasta 106

Vietējā autoriepu dūrēja bizness. Nepērc stāvvietu, pērc sirdsmieru.

Belfasta 110

Bet Belfāsta nav tikai konflikts. Te atrodas Harland & Wolff, pasaulslavena kuģu būvētava.

Belfasta 114

Tieši šeit tika uzbūvēts slavenais Titanic, un tieši šajā vietā tas arī tika izdarīts. Labi redzams, ar līniju iezīmēts te kādreiz bijušā kuģa priekšgals. Sajūta, esot vietā, kur pirms simts gadiem atradies slavenais kuģis, ir kņudinoša.

Belfasta 117

Turpat blakus atrodas perfekts piemērs, kā var un vajag ekspluatēt šādus vēsturiskus faktus. Izcilākais, interaktīvākais muzejs, kādā esmu bijis. Un es tiešām neesmu cilvēks, kas mīl muzejus. Te vairākos stāvos par Titāniku var uzzināt visu – no konteksta, kā un kāpēc tas tika būvēts, miljons faktiem un materiāliem, fizisku izbraucienu ar mazu vagoniņu starp inscenētām stalažām, līdz pat tādām detaļām, kā di Kaprio apakšbikšu krāsai slīkšanas laikā (nu ok, nē.) 

Belfasta 116

Un kā kārtīgu punktu uz i, kā pāraugušu milzu ķirsi uz mikroskopiskas kūciņas, nolemju izbaudīt Belfāstas naktsdzīvi. Par šo graujošo piedzīvojumu ir saglabājušās vien dažas miglainas atmiņas un tādas pašas bildes telefonā. Bet rezumējot – tik daudz vemjošu, nesakarīgu, brīžiem arī konfliktējošu cilvēku nebiju redzējis nekad. Neskaitāmas vakara sākumā sapucējušās skaistules uz padsmitcentrimetrīgiem papēžiem neizbēgami kļūst par frī kartupeļos un mērcītē izviļātām saplēstu zeķbikšu Pelnrušķītēm vēlāk. Un kur nu vēl vietējais angļu valodas dialekts. Komunicēt ar cilvēkiem te principā ir pilnīgi bezjēdzīgi – vienalga, vai mēģini pasūtīt alu, sarunāties ar kādu pagaidām vēl sapucējušos skaistuli, vai vienkārši uzklausi skūtā cīgas streļījienu uz ielas – viss izklausās aptuveni pēc: "Wldfjmdus sjdi sfmskr woaixfarfm ajsdmx?" 

Img 4914

Citiem vārdiem – kontrastu pilsēta. Iesaku.