Snorkelētājiem un šarmelšeihistiem labi pazīstamās Sarkanās jūras ziemeļos ir kāda neparasta vieta. Te, pavisam nelielā, koncentrētā teritorijā, viena otrai līdzās sadzīvo pilnīgi atšķirīgas civilizācijas. Mazā, ņiprā, ne-vienkāršā Izraēla robežojas ar musulmanisko Ēģipti un Jordāniju, kā arī daždesmit kilometru attālumā no tās dienvidu pilsētas Eilatas pludmalēm sākas nāvīga ienaidnieka – Saūda Arābijas teritorija. Kā ir dzīvot vietā, kur ideoloģisko pretinieku labos laika apstākļos var saskatīt ar binokli? Šis ir stāsts par kaimiņiem četru māju ciematā. Žogi ir augsti, komunikācija minimāla. Laipni lūdzam Akabas līcī.

Akabas licis 0

Izraēla

Eilatā ierodos rītausmā ar autobusu no Telavivas. Pilsēta mostas, aizejot uz jūras krastu redzamas Saūda Arābijas ugunis. Tepat ceļa malā ir arī pavisam atklāts lidostas skrejceļš, kura galā var smuki dabūt sejā piezemējošas lidmašīnas troksni un izplūdes gāzu mākoni.

Akabas licis 1

Kamēr gaidu rīta kafijas iespēju atvēršanos, aizklīstu līdz nomalei, kurā izkārtojušies sāls ieguves dīķi.

Akabas licis 2

Acīs krīt asprātīga reklāmas metode – krustojumos pie luksoforiem uz trotuāra izmētātas naktsklubu un prostitūtu reklāmlapiņas. Neiespējami nepamanīt, gaidot zaļo gaismu.

Akabas licis 3

Sausums ir problēma. Apstādījumi bieži atgādina pie sistēmas pieslēgtu vājinieku reanimācijā.

Akabas licis 4

Turpat pie Jordānijas robežas uzbūvēts kiča piesātinātu megahoteļu ciemats. Aiz tiem uzreiz sākas nemīlīgs tuksnesis un sāls lauki. Jo vairāk staigāju, jo grūtāk sevi iedomāties, braucot uz šejieni atpūsties. Tomēr pieļauju, ka vietējiem tas, protams, ir Sarkanās jūras vilinājums. Ūdens varētu būt siltāks kā Vidusjūrā, kā arī pavisam cita līmeņa zemūdens pasaule nirējiem.

Akabas licis 5

Viesnīcu ir daudz.

Akabas licis 6

No tām labi saskatāma Jordānijas pilsēta Akaba. Tur mēs vēl nonāksim.

Akabas licis 7

Gaļina un Igors ir bijuši iejūtīgi un savas mīlestības apliecinājumu ļauj izlasīt arī kirilicas nepratējiem.

Akabas licis 8

Par to ūdens dzidrību gan mazliet sāku šaubīties, ieraugot daudzos kuģus. Daļa no tiem ir drošības patruļas. Tālumā kreisajā pusē redzamās konstrukcijas krastā jau ir teju Saūda Arābijā.

Akabas licis 11

Kā visur Izraēlā – bagātīgs karogu klāsts.

Akabas licis 13

Smalks kaimiņmusulmaņu troļļojiens. Nav iespējams nepamanīt.

Akabas licis 15

Urna. Priekā!

Akabas licis 12

Kas gan var būt labāks par atpūtu mīlīga tankera ēnā.

Akabas licis 14 35116

Un cilvēki te tiešām arī cenšas atpūsties.

Akabas licis 16

Vietējā iedzīvotāja.

Akabas licis 19

Izcils, trekni pilošs, kapitālistisks naudas maiņas kantora zīmols.

Akabas licis 20

Ceļazīme nemelo. Vīriņš hūtē gan aizrunājies pa telefonu.

Akabas licis 21

Ēģipte

Nākamajā dienā ar parastu pilsētas autobusu aizbraucu līdz Ēģiptes robežai, tas ir tikai dažu kilometru attālumā. Kā jau ierasts Izraēlā, no valsts izlaiž bez problēmām, tās sāksies mēģinot tikt atpakaļ. Robežpunkts ir civilizēts, rietumi vienvārdsakot. Tālāk ar kājām dodos uz Ēģiptes puses robežkontroli un jau pa gabalu nojaušu, ka šeit stāsts būs cits. Pie ēkas drūzmējas liels pūlis ar apjukušiem tūristiem no Āzijas. Kad iespraucos ēkā, ieraugu absolūtu haosu. Gandrīz neviena cilvēka formā. Ēģiptiska paskata, tumsnēji vīrieši ar pusplikiem galvvidiem, ūšelēm, tērpti pleķainos t-kreklos, trenūzenēs un iešļūcenēs, rakņājas pa ceļotāju mugursomām. Sāku nojaust, ka šie arī ir brašie robežsargi. Kad pienāk mana kārta, ir skaidrs, ka vīrelis ir profesionālis – ar pirmo rokas bāzienu viņš iebrauc manas somas slepenajā kabatiņā un izvelk rezerves naudas rullīti. Es diezgan skaļi protestēju un bakšiš šoreiz netiek noņemts. Šai apkaunojošajai ceremonijai seko zīmoga gaidīšana, kuras laikā ievēroju, ka robežēkas grīda un arī siena, apmēram 20 cm augstumā ir klātas ar viegli smilšainu slāni. Izrādās, pavisam nesen te ir bijušas pamatīgas lietavas, kas, sausajiem kalniem nespējot uzsūkt ūdeni, ir gāzušās pa tiem lejā un nopludinājušas visu apkārtni. Visa ēka ir bijusi dubļainā zampā. Izdaru secinājumu, ka arī cēli sniegbaltās robežsargu formas ir aizskalotas šādā veidā.

Beidzot ielaists Ēģiptē, soļoju uz autoostas pusi. Pilsētiņa šajā robežas pusē saucas Taba. Te ir tikai pustukšs, nolaists Hiltons un jau pieminētā autoosta. Pa ceļam sāku izbaudīt vietējo klasiku. Līdzās nepārtraukti apstājas mašīnas un mikriņi, kas apgalvo, ka nekādu autobusu šodien nebūšot. Autoostā visi autobusu šoferi piespēlē šim stāstam. Uzsāku sarunu ar sakarīgu vietējo, kas strādā turpat veikaliņā, tas par šiem krāpniekiem tikai nosmaida. Un parāda dubļu līniju uz sienas, kas viņa bodītē ir bijusi plūdu laikā pirms nedēļas. Tā ir vismaz šokējoša pusotra metra augstumā. Beidzot sagaidu savu neesošo autobusu un ar nelaipnākā, rupjākā šofera Ēģiptē palīdzību nonāku Dahabā – nelielā, simpātiskā pilsētiņā, daivinga paradīzē, pusceļā uz slaveno Šarmelšeihu.

Akabas licis 23

Dahaba izrādās lieliska. Neseno revolūciju dēļ tūrisma industrija jau ir saņēmusi pamatīgu triecienu, tāpēc gana sakarīgas viesnīcas ir ļoti lētas, cilvēku salīdzinoši maz, vietējie attiecīgi krietni laipnāki. Tas ir patīkami man, taču patiesi jūtu līdzi tiem, kam te jāstrādā un jānopelna sev iztika. Parunājoties ar viesnīcas menedžeri, redzu acīs patiesu neziņu par nākotni. No rīta izeju apgaitā. Gana daudz tukšu vietu, gluži kā pie mums pēc pēdējās krīzes. Toties ar pretenziju uz asprātību. Steik, nou misteik.

Akabas licis 26

Ielūkojoties, detaļās var saskatīt 1001 nakts pasaku atblāzmu.

Akabas licis 27

Absolūti tukšajā tūristu ieliņā no rīta mani pavadoņi ir vien klaiņojošu suņu bariņš.

Akabas licis 28

Senuma stilizācija brīžiem izskatās visai ticama.

Akabas licis 29

Turpat aiz daudzmaz sakoptās tūristu ielas sākas neliels "ar roku visam atmetiens".

Akabas licis 31

Celtniecība, visticamāk, iepauzējusies.

Akabas licis 35

Rīta atpūtnieks.

Akabas licis 37

Tālāk ejot, sākas privāto villu sektors. Nav slikti, jūras krasts.

Akabas licis 39

Rietumu nomads rīta apcerē.

Akabas licis 41

Acīmredzami, jaunā ēģiptieša māja.

Akabas licis 42

Mani rīta draugi gatavojas kolektīvi injicēt pikapa riteni.

Akabas licis 43

Aiz villām turpat pludmalē ir arī vienkāršāki namiņi. Iemītnieki, droši vien karstuma dēļ, guļ turpat nampriekšā, pludmalē.

Akabas licis 44

Mājas noformējums Blēras raganas stilā.

Akabas licis 46

Un Karaļa Lauvas stilā.

Akabas licis 47

Paejot nost no jūras, jau tā saucamajā otrajā līnijā sākas reālā Dahaba.

Akabas licis 48

Vienojošais elements ir visuresošie suņi.

Akabas licis 49

Taču uzrodas arī citi zvēri, ko tūristu rezervātā neredz.

Akabas licis 54

Pāris vietās ieraugu šausminošu, absolūti nesaprotamu skatu, kurā kazas ir ieslēgtas aizgaldā kopā ar miskasti. Un no tās turpat arī barojas.

Akabas licis 53

Kamēr radības kroņi atpūšas ēnā, dzīvnieki meklē ēdamo uz ielas braucamās daļas.

Akabas licis 55

Rīts.

Akabas licis 56

Par spīti tūrisma apsīkumam, joprojām gana daudz krievu atpūtnieku. Kafejnīcās novēroju vairākus, kas lepni ar vietējiem runā tikai krieviski. Ak jā, vietējo kafejnīcu nianse ir arī oficianta izsniegta ūdens pudele ar caurumiņu korķītī. Lai atšaudītos no klaiņojošajiem kaķiem, kas turpat sēž bariem un jebkurā mirklī gatavi uzbrukt šķīvim. Sajutos kā bērnībā.

Akabas licis 57 33f90

Analogais modinātājs.

Akabas licis 58 144ef

Staigājot pa pilsētu man neviens pārāk nepiesienas un dolāru neprasa. Gan smaidīgie bērneļi,

Akabas licis 59

gan to pieaugušās versijas.

Akabas licis 62

Dienu no dienas tiek gaidīti tūristi. Ceru, ka kādreiz situācija stabilizēsies pietiekoši un uzticība reģionam atjaunosies, jo niršanas un snorkelēšanas iespējas pat pilsētiņas centrā, simts metrus no kafejnīcām jau ir iespaidīgas, jūras radību ir ļoti daudz (neskaitot polietilēna izstrādājumus). Tik ilgi atradies ūdenī vienas dienas laikā nebiju nekad.

Akabas licis 63

Ar to pašu supernelaipno autobusa šoferi dodos atpakaļ uz Izraēlas pusi. Siltumnīca tuksnesī nav tas pats, kas slavenais ledusskapis Ziemeļpolā?

Akabas licis 64

Ļoti daudz armijas kontrolpunktu pa ceļam. Sinaja pussala, īpaši tās ziemeļgals, skaitās viena no nedrošākajām vietām Ēģiptē.

Akabas licis 65

Ēna ir dzīvība.

Akabas licis 68

Gar jūru sabūvēti neskaitāmi atpūtas kompleksi, daži pat Flinstonu noskaņās. Un visi kā viens – tukši.

Akabas licis 70

Kontrasts ar Izraēlas šaurās pludmales strēmeles dzīvīgumu ir ļoti liels.

Akabas licis 72

Te labi var redzēt neseno lietavu izraisīto šļūdoņu tecējumu.

Akabas licis 74

Tikšana atpakaļ Izraēlā, kā jau paredzu, izrādās pailga. Tieku izjautāts par visu, jo sevišķi savu Palestīnas apmeklējumu pirms diviem gadiem. Bet tā kā man nav ko slēpt, ar laiku tieku palaists un ielaists. Uzreiz ņemu taksometru un dodos uz pilsētas otru galu – robežu ar Jordāniju. Tā salīdzinoši ir absolūti civilizēta un korekta. Tikai jordāņu takstisti sarūgtina ar gana dārgu un fiksētu cenu līdz pilsētas centram.

Jordānija

Pirmais, ko ieraugu, izejot uz savas viesnīcas balkona, ir apskaužami relaksēts vietējais. Ārā ir vismaz +40 pēc Celsija.

Akabas licis 77

Turpat blakus sakrauti televizori. Ielas otrā pusē ir remontdarbnīca, loģiski.

Akabas licis 76

Arī veikalu priekšā precei tīk spietot grupā.

Akabas licis 78

Lokāls produkts – putekļu slotiņas no strausa dibena spalvām.

Akabas licis 80

Karstums ir pamatīgs, trotuārus mēdz noēnot ar aizkariem.

Akabas licis 81

Dateles neiet zudumā.

Akabas licis 82

Maizes veikals.

Akabas licis 83

Arbūzu tirgotājam pat mersis ir firmas krāsās.

Akabas licis 84

Zēns uz kamieļa, mazliet līdzīgs Obamam.

Akabas licis 85

Vīrietis veikalā. Mazliet līdzīgs šausmu filmai Scream.

Akabas licis 86

Pludmalē var iegādāties tematiskas preces. Ūdens otrā pusē labi redzama Ēģipte.

Akabas licis 87

Vietējo galvenā izklaide – pikniki pludmalē. Grili, ūdenspīpes, ēdiens – viss notiek. Atšķirībā no pāris kilometrus attālās Eilatas, kailāku miesu ir ļoti maz.

Akabas licis 88

Jordānieši arī piedalās karogu troļļošanas spēlē – Akabā atrodas sestais augstākais karoga masts pasaulē, 130 metri. Karoga izmērs arī fantastisks – 60x30 metri. Masta pakāje gan ir mazliet triviālāka – te kādam ir guļamistaba.

Akabas licis 90

Ir arī nelielas pilsdrupas. Tās gan ir mazliet žēlīgas, restaurācija ir, maigi izsakoties, pavirša.

Akabas licis 92

Saulriets.

Akabas licis 93

Meitenes vēl nenojauš, ka krāsu izvēle kleitām pēc pavisam neilga laika krietni saruks.

Akabas licis 95

Ielās notiek dzīva tirdzniecība. Ielās, burtiski.

Akabas licis 97

Tirgus.

Akabas licis 98

Kaut kas sintētiski salds un ļoti fotogēnisks.

Akabas licis 99

Vakarā redzu neierastu ainu – vietējo rajona lūgšanu brīvā dabā, turpat putekļainā laukumā.

Akabas licis 100

Šajā braucienā apmeklēju arī Indianas Džonsa filmās redzēto Petru, bet tas jau ir cits stāsts.

Akabas licis 101

Te pamanu akmens laikmeta magnetolu.

Akabas licis 102

Viss ir maksimāli tūrismizēts, vietējie bērni piepelnās, baisā karstumā mēģinot notirgot dažādus nieciņus.

Akabas licis 103

Pa ceļam atpakaļ ieraugu avantūristisku vāciešu ekipāžu. Interesanti, pa kādu maršrutu viņi šurp atkļuvuši no Eiropas.

Akabas licis 104

Pilsētiņa. Ieleja. Karstums.

Akabas licis 105

Preces joprojām grupējas.

Akabas licis 106 2e042

Iespējams, ganu teltis. Kaut kur tālumā, dūmakā ir Izraēla.

Akabas licis 107

Šādas robežzemes mani vilina jau sen. Vietās, kur tik īsā laikā, nelielā teritorijā var tik uzskatāmi pieredzēt un salīdzināt atšķirīgas, nereti pat pretējas civilizācijas, dod gluži fizisku izpratni un atziņas par cilvēka dabu. Akabas līcis pilnīgi noteikti ir viena no tādām vietām. Diemžēl Saūda Arābija faktiski neizsniedz tūrisma vīzas, tāpēc šoreiz man tur nonākt nebija nekādu iespēju. Bet nu..viss ir tikai laika jautājums.:)