Gadījās valstiska mēroga darīšanas Dubajā. Tā kā neesmu lielākais šīs vietas fans, nolēmu paskatīties, ko vēl varētu pieķert klāt no Persijas līča reģiona, lai gūtu par to pilnīgāku priekšstatu. Un nonācu stundas ar astīti lidojuma attālumā esošajā Bahreinā. Salīdzinot ar Emirātiem, Kataru, Saūda Arābiju un Kuveitu  naftas dolārs nešķind tik dzidri – bahreiniešiem atradnes ir daudz švakākas un viņi tiek uzskatīti par pirmo pēcnaftas ekonomiku Persijas līcī. Laicīgi sākts investēt citās nozarēs – gan finanšu sektorā, gan tūrismā. Laižoties lejup pirmais iespaids, kā par tūrisma pērli gan īsti nerodas. 

Bahreina iphone 4

Man neticami noveicas. Pakalpojumā Couchsurfing, kā ierasts, no vietējiem ievācu informāciju par tikpat vietējiem apstākļiem, un kāds amerikānis, Raiens, mani laipni ielūdz palikt viņa dzīvoklī. Viņš izrādās neticami interesants cilvēks – strādā ASV armijas bāzē, un ir.. iznīcinātāja pilots. Attiecīgi – gana labi pārzina arī aktuālos politiskos notikumus, tā ka parunāt ir par ko. Tēvocis Sems naudu nežēlo vispār un Raienam galvaspilsētas Manamas centrā vienam pašam īrē milzīgu dzīvokli ar trim guļamistabām. Kur viņš, garlaicības mākts, arī sācis uzņemt kaučsērferus. Vienīgā nelaime – šajā periodā Raienam iekritušas nakts maiņas, mājās viņš ierodas no rīta, sarkanām acīm. Un kļūst runājams tikai pēcpusdienā, pēc dažu stundu miega. Bail domāt, ko viņš tajā bāzē tur dara. Daudz nestāsta.

Bahreina 146 3a71d

Kamēr Raiens guļ, eju pastaigāties. Bahreina ir karaliste un par tādu tika pasludināta tikai 2002. gadā. Kā jau valstij, kuru viena elites ģimene, Al Kalifi, vada kopš 1783. gada, pienākas – portretu ar vadoņiem ir gan daudz. Šādi redzami pie skolas.

Bahreina 4

Bahreina ilgus gadus bija britu protektorāts un neatkarību ieguva 1971. gadā. Angļu valodas ietekme šeit ir gana spēcīga, to labi var redzēt objektīvākajā vietējās valodas katalizatorā – ielas sludinājumos. Protams, tā palīdz sazināties arī ar pusi valsts iedzīvotāju, kas ir viesstrādnieki no Dienvidāzijas.

Bahreina 2

Arhitektūra te mēdz būt bez kompleksiem. Debesskrāpis – Kolizejs.

Bahreina 9

Lai gan ir februāris, dienas vidū cepina pamatīgi. Satiksmes regulētāja dzīvību glābjoša saulessargbūdiņa.

Bahreina 11

Raiens man parāda karti, kurā ar sarkanu atzīmēti rajoni, kuros ASV militārpersonas nedrīkst doties. Pirmām kārtām – tie ir šiītu apdzīvotie. 2011. gadā te bija savs Arābu Pavasaris, kurā šiītu mazākums protestēja pret valdošo sunnītu pieeju lietām. Tas tika apspiests, un valdība tiek vainota arestos, spīdzināšanā un cilvēku pazušanā. Man nekad nav bijis īsti skaidrs, kā var būt tāds naids musulmaņu pasaules iekšienē, tāpēc, protams, dodos turp. Netālu no ieejas rajonā pamanu jocīgu apli no..mēsliem? Helihopterlaukums mušām, vai aizsargaplis no ļaunā sunnīta?

Bahreina 15

Pie ieejas plīvo biedējošs, melns karogs. Šķiet, perimetrā nemanu neko bīstamu, bet līdzība ar ISIS karogu adrenalīna sajūtu dod netraucēti.

Bahreina 16

Viss te izskatās daudz noskretušāks, sienas ir noklātas ar biezu grafiti slāni.

Bahreina 20

Soļo, un domā – kas sagaidīs aiz līkuma?

Bahreina 21

Un – tur sagaida šiīti ar baltu zirgu un ēzelīti!

Bahreina 23

Pēkšņi apkārt saradās cilvēki. Sarunāties neiespējami, bet visi draudzīgi.

Bahreina 25

Uzraksti tiek nemitīgi aizkrāsoti, bet domu var saprast.

Bahreina 27

Ir arī stencili, un lērums plakātu, kuros redzami cilvēki. Pieļauju, ka upuri.

Bahreina 28

Cilvēku vispār te ir maz un ielās valda neliels bardaciņš.

Bahreina 31

Tiklīdz izeju atpakaļ uz galvenās ielas, sajūta ir kā citā pasaulē. Izklāšanai sagatavots zāliens. Man aiz muguras ir neapbūvēts, piegružots laukums. Ceļa malā esošā policijas ekipāža mani pasauc pie mašīnas un smaidot palūdz to nefotografēt.

Bahreina 35

Nešiītu rajons izskatās plaukstošs.

Bahreina 37

Viena no slavenākajām Bahreinas celtnēm. Ja ieskatās, starp trijstūriem ir vēja ģeneratoru lāpstiņas. Iedomājos, kā ir tiem biroja darbiniekiem, kad aiz loga nepārtraukti griežas milzīgs propellers.

Bahreina 40

Paklāju veikals sajūsmina ar detaļām.

Bahreina 41

Hamburgeri un emīri.

Bahreina 45

Ticu, ka automašīnās gaiss ir kondicionēts, bet vienalga grūti sagremot arābu vēlmi sēdēt ar plēvi klātos sēdekļos.

Bahreina 47

Islams nav sevišķi stingrs, redzami žurnāli un kinoafišas ar sievietēm. Daudzas no tām, gan ir indietes – auditorijas te pietiek.

Bahreina 50

Cilvēka alkatībai nav robežu. Vīrietim nepietiek barojamu baložu! Nepievēršot uzmanību simtiem pie kājām, viņš cenšas nodabūt no jumta sev vēl!

Bahreina 52

Tā te arī rit dzīve, starp blīvu blokmāju apbūvi.

Bahreina 53

Žests.

Bahreina 55
 

Kamēr indieši strādā, pamatiedzīvotāji zelē ūdenspīpi.

Bahreina 56

Dzeramā ūdens piegāde. Pa pilsētu braukā arī tādas pašas cisternas ar uzrakstu "nedzeramais ūdens".

Bahreina 58
 

Šajā klimatā – ļoti vērtīgs resurss.

Bahreina 63

Atšķirībā no Eiropas, vietējo masāžu salonu skatlogu reklāmbildēs redzami tikai tīksmīgi vīrieši.

Bahreina 65

Divi viesstrādnieki domā ārpus kastes un spēlē badmintonu pāri mūra sētai.

Bahreina 71

ISIS kafejnīca!

Bahreina 73

Vakarā ar Raienu apmeklējam tā saukto Amerikāņu Aleju. Šī ir ieliņa, kurā ir visas iedomājamās fāstfūda ķēžu pārstāvniecības, auto nomas, kafijotavas un bāri – viss mērķēts karabāzes iemītnieku auditorijai. Nonākot vietējā bārā vispār aizmirsti, ka esi musulmaņu valstī. Alkohols ir brīvā pārdošanā un meitenes nav stipri apģērbtas. Raiens satiek kādu armijas kolēģi, un kādu brīdi aprunājas. Pēc tam stāsta, ka it kā starp citu esot apsprieduši, cik mērķus ISIS teritorijā Sīrijā šis džeks šodien esot uzlidojumā iznīcinājis. Esot bijusi laba diena, daudz. To dzirdot, skatos uz šiem abiem mana vecuma čaļiem ar aliņiem rokās, un man ir ļoti, ļoti sirreāla sajūta.

Bahreina iphone 5

Nākamajā dienā mums pievienojas vēl viens kaučsērferis, ļoti relaksēts grieķis. Ar īrētu mašīnu dodamies aplūkot pārējo valsti. Piu, policija.

Bahreina 76

Manamas priekšpilsēta.

Bahreina 79

Neliela smilšu brīze.

Bahreina 81

Ainava ir izdegusi un neizteiksmīga.

Bahreina 82

Trauki resursiem.

Bahreina 83

Jo tālāk uz dienvidiem, jo ēku kļūst mazāk, un skati – apokaliptiskāki.

Bahreina 87

Vairums valsts iedzīvotāju saspiesti ziemeļos. Viņus var saprast, šajā tuksnesīgajā salas vidienē dzīvot būtu.. interesanti.

Bahreina 88

Alumīnija rūpnīca, viena no lielākajām pasaulē. Visi autostāvvietu laukumi ir segti.

Bahreina 89

Labi domātajā reklāmas plakātā, kas pauž ziņu par izmešu samazināšanu, diemžēl var saskatīt tikai tekstu "KOPĀ MĒS VARAM SASNIEGT NULLI".

Bahreina 108

Neliela pilsētiņa, Askara un tās tipveida mājas.

Bahreina 93

Tradicionālais tērps mēdz pievilt.

Bahreina 90

Te aktuāla zvejniecības nozare.

Bahreina 95

Jūrā šūpojas neskaitāmas laiviņas.

Bahreina 97

Aplūkoju konteineru, kas izgaismots kā stadions.

Bahreina 98

Apēdam speķainas sviestmaizes viesstrādnieku ēstūzī. Vietējie ir kā traki uz saldinātiem dzērieniem.

Bahreina 104

Indiešu mode. Ausu sildītājs teju četrdesmit grādos.

Bahreina 106

Turpat ostmalā ļoti darbīga filipīniete pērk no kautrīgiem zvejniekiem tikko atvestu jūrasmošķu porciju.

Bahreina 107

Un tad, braucot tālāk uz dienvidiem, sāka parādīties šis.

Bahreina 112

Sākumā domāju – bēgļu nometnes.

Bahreina 114

Bet izrādījās – šīs putekļainās, vēja pluinītās teltis izdedzinātajā tuksnesī ir vieta, kur bahreinieši brauc atpūsties un pavadīt brīvdienas! Ņemot vērā, ka mazajā saliņā ir tikai mazliet mazāk iedzīvotāju kā Latvijā – šādu telšu pilsētiņu ir ļoti, ļoti daudz. Citur jau nav kur īsti doties.

Bahreina 133

Iežogotajās teritorijās ir grils, galdi, un pašas teltis iekšpusē izskatoties daudz, daudz karaliskāk, kā no malas. Diemžēl neizdevās nevienā iekļūt.

Bahreina 130

Apskatām arī svarīgu tūrisma objektu – Dzīvības Koku. Tas ir vienīgais koks apvidū, ir apmēram 400 gadus vecs, un gadā to atbrauc apskatīties... piecdesmit tūkstoši cilvēku!

Bahreina 122

Varētu pat teikt, ka fakts, ka šis koks ir dzīvs, tiešām ir brīnums. Lietus te līst ļoti reti, un šī suga, Prosopis cineraria, ir ar vienu no dziļākajām augu sakņu sistēmām pasaulē. 

Bahreina 125

Ja koks atstiepsies, tad nevis sausuma, bet cilvēku stulbuma dēļ – no vienas vietas tas klāts ar uzrakstiem un iegrebumiem.

Bahreina 124

Bahreiniešu vabole uz grieķu rokas.

Bahreina 126

Tepat arī apskatāmi naftas pumpji no antikvariāta.

Bahreina 127

Čērčils, īsta britu manta.

Bahreina 128

Nonākam pašos salas dienvidos. Te vairs īsti nav nekā.

Bahreina 135

Mērķis apskatīties Bahreinas atbildi Dubajas palmu salām izgāžas – priekšā ir barjera un apsargs elitārajā dzīvojamajā rajonā neielaiž. Nu, vismaz Google.

Bahreina salas

Laiks doties atpakaļ, pa vēja smilšukasti.

Bahreina 136

Pats labākais, dzīvojot naftas piesātinātā reģionā – degvielas cenas. Pilna bāka – € 7,22. Cena litrā tobrīd – € 0,23.

Bahreina 142

Vēl pēdējais skats uz Manamu no Raiena mājas jumta, un laiks doties uz lidostu – lai dotos apciemot cilvēkus, kas peldas naftas dolāros kādā citā, krietni dzirdētākā vietā – Kuveitā.

Bahreina 148