Stāsts pamazām tuvojas finišam. Pēdējie simti kilometru līdz Ošai Kirgizstānā. Murgobas viesu mājas saimnieks uzklājis nelielu brokastgaldu. Kā jau šeit ierasts – uz zvilnamās platformas.

Vidusazija 602

Ir agrs, vēss rīts – pirms prombraukšanas vēl jāapiet apgaitā.

Vidusazija 604

Arī ganes kopā ar klientiem pa pilsētas ielām jau dodas savējā.

Vidusazija 607

Uz apgaismes stabiem vērojama interesanta informācija.

Vidusazija 609

Redzam, ka vīrieši plūst kādā noteiktā virzienā. Izrādās, ap šo laiku beidzas Ramadans, musulmaņu gavējamais mēnesis. Visi dodas uz mošeju atzīmēt to ar lūgšanām. Par spīti svētkiem, šī kunga sejas maska liek kļūt nedaudz piesardzīgam.

Vidusazija 610

Panorāma.

Vidusazija 613

Apspriežam lietas ar kādu cienījama vecuma kungu tradicionālajā cepurē.

Vidusazija 611

Vēl viena mošeja. Vīriešu pūļi gan plūst uz citu, pilsētas nomalē.

Vidusazija 614

Sociālā reklāma pret atkarību izraisošajām vielām ir diezgan tieša.

Vidusazija 621

Pilsētas tirgus slavens ar savu vecu jūras konteineru estētiku. Ramadana beigu dienas dēļ tas diemžēl veras vaļā vēlāk. Mēs jau būsim prom.

Vidusazija 625

Lūgšanas beigušās, pūlis lēnām plūst atpakaļ uz pilsētu. Rituāla turpinājumā pēc tradīcijas tiks kauti mājdzīvnieki.

Vidusazija 629

Pirmais upuris. 

Vidusazija 627

Toties šim pilsonim būs svētki.

Vidusazija 632

Mēs savukārt atkal trāpām transporta gaidīšanas rituālā.

Vidusazija 636

Džips jau ir sarunāts, tomēr pārējie pasažieri ir visai nesteidzīgi. Jaunkundzes vectēvs kavē mums visiem laiku, meikapu klājošo dāmu gaidot.

Vidusazija 634

Iebraucam nopirkt ūdeni un sastopam mūsu vakardienas ceļabiedrus, ar ko kopā tika baudīts fritējums ar šņabīti. Izskatās, ka alkohols kungiem ir cieņā, jo – kāda sakritībā – izejot no kafejnīcas, somā tiek bāzta kārtējā vodkas pudele.

Vidusazija 637

Veikali ir ciet, ieeju šeit nopirkt stipri pārcenotu ūdeni ceļam.

Vidusazija mobile 40

Uz letes gozējas dūšīgs pastūzis. Saules panelis šo noteikti nepavilktu.

Vidusazija mobile 41

Parādījusies cerība uz elektrību? Vai kafejnīcas tumbas nedarbi? To neuzzinām, jābrauc.

Vidusazija 640

Apvedceļš.

Vidusazija 641

Murkšķi kļūst arvien oranžāki.

Vidusazija 645

Beidzot tuvojamies slavenajai Ak-baital kalnu pārejai. Arī šī ceļazīme raženi nosēta ar uzlīmēm. 

Vidusazija 646

Šī arī ir 4655 metrus augstā vieta, tikai 155 zemāka par Monblānu. Pēc skata – pieticīgi.

Vidusazija 648

Kad ripojam lejup, pretī mums tusnī pāris riteņbraucēji. Vēlāk ceļojuma biedri man vaicā – kāpēc rietumnieki to dara? Nav viegli noformulēt atbildi vienkāršajiem, augsti eksistenciālu domu maz nomāktajiem kalnu iedzīvotājiem. Dzirdu arī šausmustāstu. Par laulātu pāri, kas braukuši ar distancīti, ziemas laikā. Kad sieva kādu laiku neesot bijusi sagaidāma pie apvāršņa, vīrs braucis atpakaļ to meklēt. Un atradis tikai..galvu. Vilku bars esot bijis pārāk izsalcis, lai spētu atturēties no kārdinājuma uzbrukt vājākajam. Vēlāk, jau atgriezušies Eiropā, dzirdam ziņās par situāciju, kad vesela grupa riteņbraucēju kaut kur tuvāk Dušanbe esot sadurta ar nažiem. Skumjš kontrasts mūsu pieredzētajam vietējo draudzīgumam un viesmīlībai faktiski visur.

Vidusazija 649

Kādā brīdī ceļa labajā pusē parādās nopietns dzeloņdrāšu žogs. Izrādās, dažus kilometrus uz austrumiem ir Ķīnas robeža. Šis ir padomju laika projekts, lai ierobežotu potenciālos Ķīnas apmeklētājus. Vai otrādi, kā to droši vien pasniedza propaganda. Žogs gan mūsdienās ir sarūsējis un daudzviet bez veseliem posmiem. Grūti spriest, cik nopietns šķērslis tas kādam ir.

Vidusazija 651

Karakula ezers Tadžikistānas, Kirgizstānas un Ķīnas robežu satekpunkta tuvumā.

Vidusazija 653

Tā krastos atrodas arī pilsētiņa ar tādu pašu nosaukumu.

Vidusazija 654

Vienstāvā ēciņas, elektrības stabi un kalni.

Vidusazija 658

Uzzinu, ka debeszilajam ir vismaz divi toņi.

Vidusazija 659

Steigu te pilnīgi noteikti nejūt.

Vidusazija 660

 

Muzejs un stadions.

Vidusazija 667

Krāsns?

Vidusazija 668

Interesanti, ko un kur ēst dodas šis ganāmpulks? Neko pārāk zaļu tuvākajos kilometros tā arī nemanu.

Vidusazija 671

Minimālisms.

Vidusazija 670

Atliek pievarēt pēdējos kilometrus Tadžikistānas teritorijā. Šoferis apgalvo, ka baltā viela ceļmalās esot sāls, nevis sniegs. Tomēr pārbaudīt nepiestāj.

Vidusazija 675

Robežpunkts tadžiku pusē.

Vidusazija 676

Ar telefonu uzmanīgi fiksēju detaļas. Taču brīdī, kad caur stiklu nobildēju pie robežpunkta gulošu, klaiņojošu suņu baru, būdas durvis atsprāgst un manā virzienā metas dusmīgs militārists un skaļi pieprasa atdot telefonu. Rādu suņu bildes un viņa acu priekšā tās izdzēšu. Viņš atlābst un laimīgā kārtā man paliek šis kadrs – pēdējie vārti, kas šķir abas valstis.

Vidusazija 680

Kirgīzu pusē robežpunkta nav – tikai pāris betona elementi, kas liecina par to, ka esam citā valstī. Ļoti pragmatiska pieeja – kontrolpunkts ir trīsdesmit kilometrus tālāk, zaļā ielejā – ikreiz nav jākratās pa baisas kvalitātes celiņu augšup uz kalnu pāreju nodot maiņu.

Vidusazija mobile 46

Kārtējais pretimbraucošais riteņbraucējs ar raksturīgo, piepūlē viegli izvalbīto acu skatienu.

Vidusazija mobile 47

Pasu kontrole tiek veikta samērā operatīvi un korekti. Vīzu Latvijas pilsoņiem nevajag, tiekam ielaisti valstī.

Vidusazija mobile 50

Ir sajūta, ka iebraukts ne tikai citā zemē, bet drīzāk – kontinentā. Kalnu grēdas tadžiku pusē esošos, saulē uzkarsušos akmeņus pēkšņi nomaina lietusmākoņi un zaļa, lekna zālīte. Vizuālā sajūta faktiski identiska kā Islandē.

Vidusazija 685

Ar vienīgo atšķirību, ka šajās pļavās vērojamas jurtas.

Vidusazija 686

Izbrauciens.

Vidusazija 692

Dzīvnieku kirgīziem ir daudz. 

Vidusazija 699

Pie katras jurtas būs kāds mājlops vai zirgs. Raksturīga lieta pagalmā ir arī stabiņš, kurā karājas kulīte ar svaigu vietējā biezpiena vai siera ekvivalentu.

Vidusazija 701

Pusdienu pauze kārtējā ceļmalas kafejnīcā.

Vidusazija 702

Jā, Kirgizstāna ir zaļa un salīdzinoši ļoti labi apūdeņota.

Vidusazija 706

Zaļi pauguri un klejotāju dzīvesveids.

Vidusazija 710

Tuvojamies Ošai. Interesants degvielas stacijas zīmols.

Vidusazija 715

Oša izrādās vidēji liela, samērā miegaina pilsēta. Izstaigājam tirgu.

Vidusazija 722

Tautiskie elementi tiek krāmēti arī uz snepbekiem.

Vidusazija 724

Vidēji agresīva tirgus autoritāte acīmredzamā apreibinošo vielu ietekmē pieprasa viņu nofotografēt un pēc pirmā kadra inspekcijas nelaiž prom bez atkārtojuma. Situācija atrisinās mierīgi.

Vidusazija 728

Izklaides stūris tirgū.

Vidusazija 730

Iespaidīga garuma frizūra.

Vidusazija 733

Pilsētas parkā ir lielākā dažādu pašorganizētu atrakciju koncentrācija, kādu jebkur esmu redzējis. Sākot no riņķīšu mešanas uz pudeļu kakliem un neskaitāmām šautuvēm, un beidzot ar neuzticību raisošiem ķīniešu karuseļiem. Burtiski simtiem dažādu stendu, kas izvietojušies gar parka celiņiem. Ir nedēļas nogale, viss dūšīgi apmeklēts.

Vidusazija 735

Kareivīgi apmeklēts.

Vidusazija 737

Te pat neticamā kārtā rūsē kāda veca Aeroflot lidmašīna, zem kuras viena spārna ieperinājusies neliela kafejnīca.

Vidusazija 772

Labi redzama atšķirība starp kirgīzu un uzbeku iedzīvotājiem. Uzbeku sievietes tērpjas izteikti tradicionāli, daudzām ir aizsegtas sejas. Kirgīzietes savukārt uzkrītoši mūsdienīgi. 

Vidusazija mobile 57

Lai gan abu tautu iedzīvotāju skaits pilsētā ir apmēram līdzīgs, uzbeki tiekot dažādos veidos diskriminēti. Ošā pirms dažiem gadiem notika arī bēdīgi slavenie etniskie nemieri. Par to šeit daudz neizplūdīšu, informācijas internetā ir pietiekoši daudz – pieminēšu tikai vienu stāstu. Attēlā redzams pats pilsētas centrs, zemā apbūve ir tā saucamā mahaļa – uzbeku apdzīvots rajons.

Vidusazija 743

Arī mūsu viesu māja atrodās šeit. Saimniece uzbekiete izstāstīja savu skumjo situāciju: kirgīzu varas iestādes drīz šo rajonu plāno nošķūrēt, lai tā vietā pilsētas centrā būvētu attiecīgi biznesam noderīgākas lietas. Uzbekiem savukārt atļauju neviens neprasa un kompensācijai tiek piedāvāts zemes gabals kaut kur pilsētas nomalē bez nekādām komunikācijām. Neapskaužama situācija saimniecei, kas iekopusi reālu, skaistu oāzi ar augļu kokiem savā pagalmā. Varbūt arī tāpēc pilsēta pilna ar lētām izklaidēm – vieglāk nedomāt.

Vidusazija 795

Vēl pilsēta pilna ar šādām gaumīgām termokannām, no kurām glāzītēs tiek tirgoti jocīgi piena dzērieni. Manējo testa glāzi gan meitenei nācās izliet renstelē, pārāk dīvaina garša, nobijos no caurejas.

Vidusazija 749

Un vēl tā ir pilna ar jocīgi noformulētiem, paštaisītiem sludinājumiem.

Vidusazija mobile 58

Pāris dienas atpūtušies Ošā, pieņemam lēmumu doties uz galvaspilsētu Biškeku ar lidmašīnu. Ietaupām laiku, pētām lielpilsētu, noīrējam ķēniņa Zālamana dzīvokli un iekuļamies vēl citos piedzīvojumos. Bet tas jau ir cits stāsts. 

Vidusazija mobile 65

Pasaciņa šī tiek beigta, drīz jau nākamā tiek steigta. Paldies par uzmanību, un, ja ir kādi jautājumi par ceļa izbraukšanas praktisko pusi – droši!