Atrodoties Latvijā, Āfrikas vīzu kārtošana var izrādīties čakarīgs un dārgs process. Jāgana rokā vēstniecība kaut kur Eiropā, dokumentu sūtīšanas prieki un tā tālāk. Tomēr gatavojoties Rietumāfrikas ceļojumam, kādā forumā ieraugām informāciju, ka Senegālas dienvidu pilsētā Ziguančorā atrodoties Gvinejas-Bisavas konsulāts, kas laipni piedāvājot vienu no nesāpīgākajām vīzas iegūšanas pieredzēm visā kontinentā. Tas raisa mūsu iztēli un odisejas maršrutā iekļaujam vēl vienu valsti, Gvineju-Bisavu. Nosaukums vien jau skan eksotiski, svešādi un pati vieta sajūtās šķiet gaismasgada attālumā no masu tūrisma visnotaļ skartajām Gambijas pludmalēm. Par valsti nezinu faktiski neko – tikai faktu, ka tā ir bijusī Portugāles kolonija ar attiecīgās kultūras ietekmi. Un vēl šķiet, ka te gan viss notiks pa īstam, jo tūristi šurp salīdzinoši nebrauc tikpat kā nemaz, līdz ar ko – nekas nebūs radīts mākslīgi, iebraucēju iespaidošanai. Jebkurā gadījumā skaidrs, ka jāizmanto iespēja un jādodas!

Tā arī notiek. Ar otro šturmēšanas piegājienu Ziguančoras dzīvojamo kvartālu dziļumā atrastais konsulāts izrādās atvērts un konsuls bez kādiem liekiem jautājumiem iemaina pārdesmit eiro pret pikseļaina jpg vīzas uzlīmi pasē.

Gvinejas viza

Vārti uz dienvidu džungļiem ir vaļā. Nākamajā dienā startējam no haotiskās Ziguančoras autoostas. Pa ilgiem laikiem te izjūtu ko līdzīgu nekomfortablam, attālam kultūršokam – troksnis, netīrība, haoss, neskaitāmi piedāvājumi un ubagi. Apjucis ļauju kādam vietējam dabonim aiziet samainīt mazākās naudīņās banknoti, ko šoferis neņem pretī. Kad viņš nāk atpakaļ ar rezultātu, tieku psiholoģiski masēts par kompensācijas apjomu. Taču tā kā viņš bez jautāšanas šo banknoti izrauj no šofera rokām un pazūd ar to – principā atsakos maksāt un saku sirsnīgu paldies, par ko tieku tikpat sirsnīgi nicināts – Really? Moving for nothing?

Transportēšanās šeit notiek pēc klasiskā principa – ar busiņu, kas, pirms pakustēties kaut centimetru, vispirms sagaida savu piepildīšanos līdz lūpai. Mums atkal noveicas – starp pasažieriem ir arī mīklains kungs labākajos gados. Baltais, eiropietis, taču ar Gvinejas-Bisavas rezidenta karti. Ceļabiedrs Ivars mazliet runā spāniski, kungs atbild portugāliski un tādā veidā tikpat mazliet varam saprasties. Mums tiek ieskicētas dažādas vietējās nianses, cenas un cita noderīga informācija. Un, protams, izteikts piedāvājums apmesties viņam piederošajā viesnīciņā uz saliņas okeānā, ko ierobežotā laika dēļ nekādi nevaram paspēt. Kamēr runājam, busiņš lēnām piepildās, startējam.

Rietumafrika 162 52254

Robežas šķērsošana izrādās mazāk traģiska, kā biju gaidījis. Kukuļus neprasa, pie somu satura nepiekasās un drīz vien esam cauri. Atšķirības no Senegālas ir ieraugāmas uzreiz. Lai cik niecīga un vienkārša būtu jebkura vietējā būda – tai būs ēnaina jumta pārkare uz kolonnām. Kas mierīgi var būt arī parasts, taisnāks zars, tomēr ir.

Rietumafrika 165

Labākais risinājums pret ekvatora sauli.

Rietumafrika 166

Uzreiz ir skaidrs, ka valsts ir krietni trūcīgāka par attīstīto Senegālu. Visur redzami pieticīgi mēģinājumi kaut ko pie mājas arī izaudzēt, arī pašas ēkas ir pavisam vienkāršas.

Rietumafrika 167

Daudzviet – ar tradicionālajiem salmu jumtiem, kas rada pavisam autentisku sajūtu. Dienas vidus tveicē galvenā vietējā nodarbe izskatās kolektīva atpūta zem koka.

Rietumafrika 168

Brīvdabas ķieģeļu rūpnīca. Produkcija kalst.

Rietumafrika 169

Būrītis mājputniem vai kādam zvēram.

Rietumafrika 172

Jo tālāk braucam, jo īstāka Āfrika arī liekas.

Rietumafrika 173

Uz autentiskas būdas atdusas arī pavisam svaigs saules panelis. Citas elektrības te, visticamāk, nav.

Rietumafrika 174

Skola.

Rietumafrika 177

Karstums ir baiss. Kaut nedaudz glābj atvērtie logi.

Rietumafrika 178

Benzīntanks.

Rietumafrika 179

Friziersalona reklāma.

Rietumafrika 180

Nenosakāma pielietojuma pusmucas.

Rietumafrika 181

Visai universāla ceļmalas tirgotava.

Rietumafrika 182

Pa vidu būdiņām dažviet saglabājušās arī portugāļu laika ēkas. Diemžēl nesanāca apmeklēt aiz zaļajām durvīm paslēpto bāru.

Rietumafrika 183

Sievietēm Āfrikā modē ir dažādas parūkas, arī Gvineja-Bisava nav izņēmums. Oriģinālie mati ir sīksprogaini, aug lēni – šis ir lielisks un ātrs skaistuma risinājums!

Rietumafrika 184

Jā, ir aizdomas, ka tā ir degviela plus septiņdesmit grādos Saulē pēc Celsija.

Rietumafrika 185

Viss samērā pieticīgi.

Rietumafrika 187

Pa šosejas malu redzami neskaitāmi skolnieki, kas soļo kilometriem uz savu mācību iestādi. Priviliģētākie dala velosipēdu.

Rietumafrika 188

Ogļu tirdzniecība.

Rietumafrika 189

Un lokālais pārsteigums – termītu celtnes, kas izmēros var pārsniegt cilvēka radītās.

Rietumafrika 191

Nevienu termītu gan ārpusē neredz, pasākums izskatās pēc ne pārāk talantīga bērneļa sapilinātas, sakaltušas smilšu pils.

Rietumafrika 192

Tīri inerces pēc sieviete uz galvas krāmē pat vienu ūdens pudeli.

Rietumafrika 193

Kolektīvā atpūta ēnā turpinās.

Rietumafrika 195

Durvis brīnišķīgi saskaņotas ar jumta vadlīnijām.

Rietumafrika 196

Autoizgāztuve. Tā kā privāto mašīnu te ir maz un uz ceļiem dominē maršruta busiņi – arī te saturs ir attiecīgs.

Rietumafrika 197

Coca-cola kioskam viss būtu labi, tomēr noformējumā īsti nav ievērojušās firmas krāsas.

Rietumafrika 198

Mākslinieciski betona soliņi un ciemata sivēns.

Rietumafrika 199

Degviela joprojām karst saulē. Tomēr jāatzīmē, ka produkta izvietojums ir patīkamā simetrijā ar mazākām eļļas pudelītēm.

Rietumafrika 200

Tuvojoties galvaspilsētai, mainās arī pa logu redzamais vēriens.

Rietumafrika 201

Ieraugu pat pirmo daudzstāvu ēku!

Rietumafrika 204

Un pat pieminekli. Iebraucot pilsētā, piedzīvojam arī interesantu niansi, par ko diemžēl nav sagalabājušās fotoliecības. Kādā vietā visai šosejai pāri ir vienkārši novilkta kādus divdesmit metrus gara, apdriskāta virve, pie kuras visi busiņi apstājas, pasažieri kāpj ārā un nes rādīt savus dokumentus paēnā sēdošām, formās tērptām madāmām. Striķis tad tiek nolaists un var turpināt ceļu. Nekad līdz šim neko tādu nebiju redzējis.

Rietumafrika 203

---

Par valsts galvaspilsētu būs atsevišķs stāsts, nākamreiz. Šeit turpinām ar novērojumiem atpakaļceļā pēc dažām dienām. Ceļš sākas ar degvielas uzpildi stacijā ar romantisku nosaukumu – Eltons.

Rietumafrika 328

Asfalts vēl turas, bet visuresošā oranžo smilšu pasaule tam pamazām sāk atkarot pozīcijas, skrubina maliņu.

Rietumafrika 329

Ir vēl tiešām agrs rīts, bet visur jau mudž dzīvība.

Rietumafrika 330

Katrs sev var atrast kādu nodarbi, kā izskatās.

Rietumafrika 331

Ogļu maisi.

Rietumafrika 332

Sieviešu rīta samits.

Rietumafrika 333

Turpat tiek tirgoti mājputni, sasietām kājām.

Rietumafrika 334

Katru mikriņu apkalpo divi darbinieki – šoferis un iekšārāvējs/naudasvācējs. Lai maksas vieta neiet zudumā, viņš parasti ceļu mēro tikai turēšanās režīmā.

Rietumafrika 335

Kā redzams, šoseja šejienes apstākļos ir reāls dzīvības magnēts – visa aktivitāte ir ap to.

Rietumafrika 336

Taču ārpus apdzīvotām vietām tā var izskatīties arī šādi.

Rietumafrika 337

Cilvēki šeit ir radoši. Jaunie uzņēmēji  ar smiltīm ir salabojuši bedres un tur striķi, lai mēģinātu apturēt šoferi un iekasētu nelielu ceļu nodevu. Šoferis aci nepamirkšķinot pat nepiebremzē.

Rietumafrika 338

Ikdienas gaitas.

Rietumafrika 339

Zāle ceļmalā vietām ir tik pamatīga, ka var sajusties kā padomju bērnu grāmatā Nezinītis Saules pilsētā, kur knēveļiem blakus auga tie milzīgie augi.

Rietumafrika 341

Busiņš ir redzējis daudz, piedzīvojis gandrīz visu.

Rietumafrika 343

Diemžēl nepaspēju noskaidrot, kāpēc tādā karstumā tika kurināts šis ugunskurs.

Rietumafrika 344

Interesanti, ka ceļmalā ārpus ciematiem pārsvarā redzamas sievietes. Un dažreiz arī ar galīgi nesievišķīgu gabarītu kravām. Interesanti, kur šajā laikā atradās un ko darīja šīs dāmas vīrs.

Rietumafrika 345

Zemkopība.

Rietumafrika 346

Ūdenskopība. Augu neatpazinu, bet daudzmaz taisnās līnijās sastādīts tas te noteikti ir.

Rietumafrika 347

Un finalizējot – gleznai līdzvērtīga fotogrāfija. Sieviete ar spaini un zvejastīklu.

Rietumafrika 348

Šķērsojot robežu mums noveicas. Senegālas pusē tieši tajā brīdī ir ieradies kāds augsts ierēdnis vai ģenerālis, lai inspicētu robežpunktu. Tas tiek slēgts un viss šķērsošanas bariņš iestrēgstam neitrālajā zonā starp abām valstīm, gaidot, kad šovs beigsies, ģenerālis pabeigs savu runu un aplausu uzklausīšanu. Papildus tam, mūsu priekšā ar slaidu līkumu nobremzē un apstājas pikaps ar ložmetēju un brašiem žandarmiem, sargājot ģenerāli no dienvidu puses diversantiem. Viss situācijas komplekts ir brīnišķīgs – arī šādu brīžu dēļ ir vērts ceļot pa Āfriku.

Screen shot 2017 12 23 at 12 32 25 bedc0