Turpinājums stāstam par Irānas ceļojumu.

Laiks doties uz pēdējo pieturu šajā braucienā. Par Isfahānu daudzi jūsmo, daži pat tiktāl – ka nosauc to par skaistāko pilsētu pasaulē. Apgalvojuma autoram kā alibi varētu kalpot fakts, ka viņš ir jūtīgs irāņu dzejnieks. Tomēr cilvēki te tiek vesti autobusu ordām vien, tāpēc, tuvojoties galamērķim, sagaidu pie apvāršņa vismaz vizuļojošus zelta kupolus un smaragda inkrustācijas apgaismes stabos. Realitāte, protams, izrādās ne tuvu tik prozaiska. Sākot jau ar vismaz piecus miljonus kilometru nobraukuša autobusa interjeru, kas kļūdainā angļu valodā sveicina zinātkāro ceļinieku ar pilnīgi loģisku.. lidmašīnas attēlu.

Irana 370

Isfahānā man ir sarunāta palikšana pie ārkārtīgi spilgta personāža. Alirezam nav pat 25 gadi, bet viņš izskatās krietni vecāks. Un apgalvo, ka ir gan veiksmīgas dizaina firmas īpašnieks, gan pasniedzējs universitātē, gan policists, gan fotogrāfs. Vienlaicīgi. Protams, esmu diezgan skeptisks, tomēr, kad viņš sāk vicināties man gar degunu ar savu dienesta pistoli, vismaz vienai no pozīcijām tomēr sāku noticēt. Ali ir vēl kāda kaislība – viņam ļoti patīk meitenes. Lai gan mums ik pa brīdim piebiedrojas arī viņa aktuālā mūza, viņš nebeidz man telefonā rādīt savu pārējo draudzeņu bildes, papildinātas ar smeķīgiem raksturojumiem. Kā arī, protams, flirtēt pa labi un kreisi pie jebkuras iespējas. Laipni lūgti modernajā Irānā.

Irana 372

Diezgan neierasti Isfahānas dzīvoklī vērot šādus netipiski vaļīgus videoklipus. Bet tieši tā ir arī ar visām valsts oficiālajam kursam neatbilstošajām lietām – alkohols, narkotikas, meitenes – viss notiek, viss ir pieejams. Tikai aiz slēgtām durvīm, mājās un dzīvokļos.

Irana mobile 16

Salīdzinot ar nupat apmeklētajām tuksneša pilsētām, Isfahāna šķiet supermoderna metropole. Modernas ieskrietuves, fāstfūdi, uz trotuāra noparkotas mašīnas, no kuru sabvūferiem dārd apdullinoši persiešu bīti.

Irana 375

Te arī bieži sastopama mūsdienu Irānas tendence – meitenes un nereti arī puiši ar plastiskās operācijas plāksteri uz deguna. Austrumu kūkumiņš galīgi šobrīd nav modē.

Irana mobile 17

Piesakos izmaksāt Ali un viņa draudzenei – attiecīgi apmeklējam arī kādu mazliet pārcenotu restorānu. Taču piedzīvojums ir iespaidīgs – interjers ir grezns un oficianti – Oskaru vēl nedabūjuši aktieri.

Irana 376

Dzimst plāns. Nākamajā dienā kādā simts kilometrus attālā pilsētā ir kādas slavenas irāņu popgrupas koncerts. Nolemts – braucam. Dodamies jau laicīgi, pa ceļam ir doma uzrīkot pikniku.

Irana 378

Ali zina kādu vietu, kur isfahānieši iecienījuši atpūsties. Riņķojam pa ciematu, prasām garāmgājējiem pareizo ceļu.

Irana 382

Laikam beidzot ir īstais.

Irana 380

Jā. Te ir upīte, koki un lērums cilvēku, kas izvietojušies kur nu katrs pamanījies.

Irana 385

Atrodam dabīgo ledusskapi mūsu arbūzam.

Irana 386

Tā arī ballīte notiek – sedziņa, termosi, ēdiens. Turpat piedrazotā pļaviņā.

Irana 387

Atkritumu kaudze pārāk stipri netraucē atpūsties.

Irana 389

Esam pa ceļam nopirkuši milzīgus kebabus, ko nav iespējams apēst vienā dienā. Ali savā irāņu labvēlībā piedāvā pāri palikušo ēdienu kādam garāmejošam zemniekam. Tas ar prieku arī to pieņem.

Irana 391

Dodamies tālāk, atļautais ātrums ir liels, bet ir skaidrs, ka Ali šo zīmi nav pamanījis.

Irana 392

Arī šeit sastopam kara varoni – šoreiz vietējā Purčika daudzstāvenes izmērā.

Irana 394

Koncerts izrādās izcils piedzīvojums. Kamēr gaidām sākumu – stāvam un runājamies kultūras nama priekšpusē. Es izsaucu neviltotu interesi – pilnīgi noteikti esmu vienīgais ārzemnieks. Meitenes koķetē, kāda māte aiz rokas atrauj savu meitu, lai tā tagad praktizētos runāt angļu valodā. Garlaicīgi nav. Satiekam Ali draugus – vēl divas kompānijas. Koncerts notiek tādā kā kultūras namā, ar sēdvietām. Par spīti tam, ka esam jau ieņēmuši savējās, čaļi sauc mani ārā. Izrādās, stāvvietā ir jādegustē viskijs. Sastingstu un slēpju padusē pudeli vien tajā brīdī, kad desmit metru attālumā mums garām paiet divi patruļpolicisti. Irāņi tikai smejas. Pats koncerts? Bildē ir redzama esence – visi iespējamie telefoni lukturīša režīmā. Taču visspilgtākais izvēršas atpakaļceļš. Viskija iedvesmotie čaļi pa tumšo šoseju vājprātīgā ātrumā sacenšas savā starpā visu ceļu līdz Isfahānai. Pa ilgiem laikiem šis ir skats, ko mani nervi vienkārši netur – vienīgā izeja ir aizmigt aizmugurējā sēdeklī. Citiem vārdiem – pieredze neaizmirstama.

Irana mobile 19

Nākamajā dienā beidzot dodos pētīt pilsētu. Viens no Isfahānas simboliem ir Khaju tilts – ar visinteresantāko daļu zem tā, pašā upes līmenī. Acīmredzami, ka instagrams šajā vietā tiek darbināts īpaši aktīvi.

Irana 396

Fotogēniska ir arī augšpuse.

Irana 402

Un arī interesanta skulpturāla kompozīcija pie tā esošajos dārzos. 

Irana 401

Skulptūras te vispār ir cieņā.

Irana 403

Priecīgs, nelielas automašīnas pakaļējā sēdeklī iesprostots vīrietis.

Irana 406

Islāma veiksmes stāsts. No repera par cilvēku.

Irana 407

Mozaīku detaļas tuvplānā. Kā redzams, īsti filigrāni nav.

Irana 408

Mums jau pazīstamajai ziedojumu kastītei uzradusies modernāka dizaina versija.

Irana 409

Zīmēšanas stunda negaidītā lokācijā.

Irana 410

Kurpnieks.

Irana 412

Skolas uniforma. Mazliet atgādina daudzas jaunas Mātes Terēzes. 

Irana 413

Mozaīka procesā.

Irana 414

Jaunāki cilvēki galīgi nebaidās izrādīt tuvāku kontaktu arī publiskā telpā. Protams, jāņem vērā, ka šī ir viena no atvērtākajām Irānas pilsētām.

Irana 416

Sveiciens, Amerika! Jau atkal!

Irana 417

Protams, atkal jāapskatās arī bazārs. Reliģiskie līderi pieskata visu.

Irana 426

Veikals aizslēgts, daļa preces palikusi ārpusē. Te izspēlēts veikls psiholoģiskais manevrs – lelles galva ar savu pārmetošo skatienu atbaida potenciālos satura iekārotājus.

Irana 419

Vizuāls pierādījums tēzei, ka sociālie tīkli un BBC sabojā jaunatni.

Irana 421

Acu kontakts.

Irana 422

Negaidīta kompozīcija.

Irana 427

Dažbrīd atkal noķerama sajūta, ka atrodies citā gadsimtā.

Irana 429

Interesants auto priekšpuses aizsargāšanas veids.

Irana 430

Auduma tekstu pārdevējs.

Irana 431

Riepu montāžas darbnīciņa turpat uz trotuāra.

Irana 432

Paklāju paradīze.

Irana 434

Joprojām brīnos, redzot šādu veikalu daudzumu un tajos nodarbināto cilvēku skaitu. Bet no otras puses – cena un kvalitāte ir augsta, ļoti iespējams, ka pasākums atmaksājas, arī ja šo mantu nepērk kā maizi.

Irana 437

Maizi pērk šeit.

Irana 449

Gaļu – šeit.

Irana 450

Trubas – šeit.

Irana 451

Savukārt pilnīgi neko – šeit. Varbūt pakalpojums ir vienkārši sirsnīgi parunāties ar saimnieku?

Irana 456

No nesaprotamā – arī šis. Baložu viesnīca? Mūzikas instruments? Kolektīvā pelnu urna?

Irana 435

Bazārs ir burvīgs – ventilācijas caurumi griestos kalpo arī apgaismojumam, radot maģisku noskaņu.

Irana 440

Nedaudz pārsteidz, ka šajā visādi kontrolētajā valstī pilnīgi atklāti var nopirkt vecās, iepriekšējā valdnieka laika naudaszīmes.

Irana 442

Un tikpat atklāti apskatāms arī kāds protesta stencils. Šķiet, ka simbolizē slaveno, skandalozo Irānas prezidentu Ahmadinedžadu – aiz restēm.

Irana 458

Vecs vīriņš turpat kādā sānejā meistaro metāla bļodu.

Irana 445

Un arī gana unikāls produkts – izskūtas zvērādas ar, visticamāk, reliģiskiem tekstiem.

Irana 446

Tūristi bariem vien steidz skatīties šos brīnumus. 

Irana 447

Vietējiem no tā tiek naudas žūksnis, ko pārskaitīt. Viss līdzsvarā.

Irana 453

Ja nav bail no tikšanas ASV sarežģītās vīzas sarakstā, ir tiešām vērts atbraukt uz Irānu. Te tiešām var sajusties gaidīts un ir..tā īsti. Pagaidām. It sevišķi vietās, kas atrodas tālāk no tādām pilsētām, kā Isfahāna.

Irana 461

Ieraudzīt īstu Austrumu skaistumu. Izbaudīt īstu viesmīlību. Pat Ali izpratnē.

Irana 455

Un kādu laiku padzīvot četrpadsmitajā gadsimtā. Tieši tāds te šobrīd ir pēc persiešu kalendāra.

Irana 464

No šīs vietas man tiešām bija iracionālas bailes. Nelielas, bet tomēr. Brauciens bija svētīgs kaut vai tāpēc, lai no tām tiktu vaļā. Nemaz nerunājot par pārējo – redzēto un piedzīvoto. Ir vērts.