Iespējams, ka Ņūfaundlenda pārāk neatšķiras no lēruma līdzīgu salu un zemju Kanādas austrumu krastā. Tomēr nosaukums ir tas, kas risina. Dod vaļu iztēlei, aktivizē iekšējo Magelānu, liekot noticēt, ka aizbraucot uz turieni varētu noķert kādu drupaču no lielo pirmatklājēju ceļojumu garšas. Un ejot vēl tālāk, kā tagad moderni – varbūt atrast arī pašam sevi? Ņū-faund-lenda. Žēl, ka šis nav mans pirmais brauciens uz Ziemeļameriku – būtu ļoti konceptuāls okeāna otra krasta pirmais iekarojums. Te atrodas viena no senākajām eiropiešu dibinātajām pilsētām kontinentā, un arī tā tālākais austrumu punkts. Interesanta, ziemeļamerikāniski-skandināviska atmosfēra gan dabā, gan cilvēku apdzīvotajās vietās. Mans piedzīvojums šajā virzienā sākas samērā tipiski – ieraugot pārāk vilinošu cenas dīlu lidojumam uz Sentdžonsu, salas galvaspilsētu. Nenoturos. Maks paslīd. Un pēc dažiem mēnešiem pienāk laiks doties. Patīkama ģeogrāfiska intriga.

Pirmā pietura tālajā ceļā ir Dublinas lidostā, kur nākas relaksēti nosnausties uz lidostas grīdas. Acīmredzami, ka skaisti mirdzošās ceļošanas medaļas otra puse ir samērā cieta.

Nfl mobile

Pāridarījumi aizmirstas, ieraugot Jaunatklātās zemes pirmās aprises. Iespaidīgas ir gan klintis, gan dažu vietējo diezgan ekskluzīvās nekustamo īpašumu lokācijas.

Nufaunlenda senpjera 1

Pirmais, ko daru – tieku pie automašīnas. Bez tās te nekur – attālumi ir lieli, sabiedriskais transports nav kas tāds, uz ko paļauties. Numurzīme ir simpātiska – tajā ir divu skaistu suņu šķirņu nosaukumi, viens noslēpumains augs un nemaz nav pieminēta pati Kanāda. Nu labi, suņu šķirnes laikam tapušas pēc šīs apvienotās provinces nosaukuma. Ņūfaundlenda ir sala, savukārt Labradora – krietni lielāks (un mazāk apdzīvots) zemes gabals kontinentā.

Nufaunlenda senpjera 76

Provincei ir arī savs karogs, kurā attāli nojaušams britu Union Jack. Iespējams, stilizēti apsnidzis.

Nufaunlenda senpjera 84

Nu tad, braucam. Neierasti nebeidzamajos, vēja appūstajos plašumos ieraudzīt šādus, cieši kopā salipušus rindu māju projektus.

Nufaunlenda senpjera 4

Ik pa brīdim var ieraudzīt šādas uzpariktes. Tie nav trušu būri, drīzāk kādu krabjveidīgo ķeršanai domāti slazdi.

Nufaunlenda senpjera 7

Tuvojas Helovīns, kas Ziemeļamerikā tiek uztverts daudz nopietnāk kā pie mums. Ķirbju tirdzniecība notiek industriālos apmēros.

Nufaunlenda senpjera 10

Svaiga piegāde pie lielveikala.

Nfl mobile 2

Arī slavenais Walmart garantē apmierinājumu, vismaz šajā jomā.

Nfl mobile 6

Interesanti tiek akcentēta jaunas STOP zīmes uzstādīšana. Būs piesaistījuši talkā reklāmistus.

Nufaunlenda senpjera 12

Kādā ceļmalā pamanu vecu skolas autobusu kapsētu, kas cieši sadzīti pļavā vienkārši rūsē. Šī bija masveidīgākā pamanītā koncentrācija, tomēr tādus norakstītus busiņus vietām var pamanīt arī pie mājām, izpildot dažādas funkcijas – viens tika izmantots pat kā malkas šķūnītis, ar pagalēm aizkrauts līdz griestiem.

Nufaunlenda senpjera 17

Mazs, skaists ciematiņš – Brigus. Pēc noskaņas ļoti atgādina Norvēģiju.

Nufaunlenda senpjera 19

Šādi krāsaini koka atzveltnes krēsli reģionā izrādās ļoti iecienīti.

Nufaunlenda senpjera 21

Lokālpatriota miteklis.

Nufaunlenda senpjera 23

Strādnieks nav pārāk iesprindzis un nekustamo īpašumu aģentei Mišelai Bredburijai – Smitai vieglu roku šīs zīmes skrūvi izdzinis tieši cauri galvai.

Nufaunlenda senpjera 25

Staigājot pa ciematu, pie mājām sāku pamanīt noslēpumainas kastes STOP zīmes formā, nokrāsotas attiecīgās ēkas krāsā. Izsaku dažādus minējumus, tomēr pakonsultējoties ar garāmgājēju uzzinu, ka tās ir atkritumiem – lai vējš neizpluina. Kāpēc šāda astoņstūra forma – tas palika noslēpums.

Nufaunlenda senpjera 26

Vējš laikam te ir nopietna padarīšana – pat terasītei tiek būvēts šāds drošības perimetrs.

Nufaunlenda senpjera 32

Krustu estētika dažādos izpildījumos vietējā baznīcas kapsētā.

Nufaunlenda senpjera 37

Kanāda ir bagāta zeme, tomēr tik liela, ka šajā nomaļajā provincē var pamanīt arī diezgan daudz tīri Austrumeiropeisku motīvu.

Nufaunlenda senpjera 40

Ieskatījies kartē saprotu, ka nedrīkstu pabraukt garām vietai ar tik daiļrunīgu nosaukumu.

Nufaunlenda senpjera 43

Pats Dildo ciemats izrādās samērā nošņurcis. Starp citu – tas gadījumā nav domāts Jēzus? Krabju zvejnieka spilgtajā ūdensnecaurlaidīgajā kombinezonā?

Nufaunlenda senpjera 42

Nākamajā dienā nolemju pavariēt ilgo braukšanu pie stūres ar kādu pārgājienu. 

Nufaunlenda senpjera 49

Tas ir Centre Hill – augstākais kalns vietējā apkaimē. Tikai 345 metri virs jūras līmeņa, tomēr vizuāli izskatās krietni augstāks. Kādreiz tur bijis ugunsnovērošanas tornis – ideālākā vieta ļoti plašas apkārtnes pārredzēšanai. Dodos pa taku, apkārt neviena cilvēka. Kalns manā priekšā paliek arvien lielāks. Nezinu kāpēc, bet šajā absolūti vientulīgajā, nedabiskā klusuma pārņemtajā vietā sajūtas kļūst samērā neomulīgas. Pārvaru sevi – būtu muļķīgi tikt tik tālu un šajā paugurā tomēr neuzrāpties.

Nufaunlenda senpjera 55

Iztēlei nepalīdz arī pilnīgajā nekurienē pēkšņi uzradusies būda. Tā vien liekas, ka tūlīt no tās pabāzīs galvu kāds piedzēries baļķu mizotājs nospeķotā rūtiņkreklā, ar bisi rokās.

Nufaunlenda senpjera 61

Tomēr jo augstāk kāpju, jo optimistiskāks kļūstu. Skati ir satriecoši.

Nufaunlenda senpjera 63

Kalna virsotne mani bagātīgi atalgo – uzeju šeit vismazāko Ņūfaundlendas ezeriņu!

Nufaunlenda senpjera 70

Pēc pāris stundām esmu atpakaļ pie ostā atstātās mašīnas. Pētu plakātā attēlotās invazīvās sugas un tikpat invazīvo franču valodu, kurā šajā absolūti angliski runājošajā provincē tiek dublēta valsts iestāžu komunikācija Kanādas oficiālās divvalodības dēļ.

Nufaunlenda senpjera 77

Dodos tālāk. Mazpilsētu nomales arī te, gluži kā Eiropā, ir pārvērtušās par iepirkšanās centru šķūņu rindojumiem.

Nufaunlenda senpjera 83

Kādā lielveikalā pamanu arī pie mums dabūjamo igauņu aliņu Pohjala. Alkohols vispār šeit ir nežēlīgi dārgs.

Nfl mobile 4

Kanādiešiem nav pieņemts automašīnu numurus likt priekšpusē, tāpēc katrs pārkings pirmajā mirklī šķiet kā lietotu automašīnu tirdzniecības placis.

Nufaunlenda senpjera 85

Iedvesmojoša izkārtne bāram. Būs jāpiekāpj vakarā. 

Nufaunlenda senpjera 86

Ļoti daudzi pagalmi ir inficējušies ar Helovīnu. 

Nufaunlenda senpjera 87

Viens no gaumīgākajiem redzētajiem saimniecības noformējumiem. Minimālisms risina.

Nufaunlenda senpjera 100

Dzimtenei tuvas noskaņas nomaļākos lauku ceļos. Ne viss ir perfekti sakopts.

Nufaunlenda senpjera 90

Tomēr jāatzīst, ka vēl biežāk ir pastkartīšu formāta ainavas.

Nufaunlenda senpjera 92

Ostas modes butiks.

Nufaunlenda senpjera 97

Pensionāra auto numurzīme. 

Nufaunlenda senpjera 98

Daudzviet sastopami simpātiski saliec pa burtiņam ziņojumu dēļi.

Nufaunlenda senpjera 104

Šeit gan burtiņu salicējs varētu būt bijis vieglā reibumā.

Nufaunlenda senpjera 116

Laiks atpūsties. Slavenajā pakalpojumā Airbnb par salīdzinoši draudzīgām naudām noīrēju veselu māju mikroskopiskā mežcirtēju ciematā, pašā ceļa galā. Ciemats ir absolūti izmiris, neviena cilvēka. Piebraucu, meklēju kaut kur zem trepēm noslēptās atslēgas, nevaru atrast. Saimniece nereaģē. Atsauksmju šim īpašumam arī pagaidām nav. Kļūst aizdomīgi. Beigās tomēr atrodu atslēgas un dodos iekšā..lai saprastu ka durvis ir bijušas vaļā visu laiku. Tā arī izrādās – atslēgas ir bezjēdzīgas, ārdurvju slēdzene ir salūzusi. Sajūtas ir, maigi izsakoties, nedaudz mīklainas.

Nfl mobile 5

Māja šķiet simpātiska līdz brīdim, kad ieraugu..šo. Klasisko šausmu filmu pagrabu ar apaļo durvju rokturi, kas atbildīgākajos mirkļos pats mēdz pagriezties. Sāk krēslot, saņemu gribasspēku un ar telefona lukturīti gaismojot ceļu dodos skatīties, kas apakšā notiek. No lejas nāk dīvainas rūcošas skaņas un ik pa brīdim tāds kā pīkstiens. Atviegloti secinu, ka tas ir apkures katls.

Nfl mobile 8

Un tad es pagrabā uzeju šo istabiņu. Pilnīgi tukšu, ar reliģisku citātu pie sienas. Nē, man pietiek. Ātri dodos augšā un aizcērtu lejupejošo trepju telpas durvis. Viss beidzas labi, izņemot to, ka otrajā naktī izceļas vētra un māja tajā čīkst, skan, vibrē un vaid – ekselenta pieredze. No rīta izejot viesistabā vispār satrūkstos – otras durvis, kas ved uz pagalmu ir līdz kājai vaļā. Uz galda atstātais dators nav nozagts, tā, ka secinu, ka tas ir vējš. Neesmu pārāk māņticīgs, tomēr neomulīgi. Joprojām neomulīgi. Saimniece tā arī neatbild nevienam manam mēģinājumam komunicēt visā šeit palikšanas laikā. 

Nfl mobile 7

Projāmdošanās rītā atviegloti sēžos auto un bez nožēlas pazūdu no šīs vietas. Visā roudtripa laikā nepamanu nevienu alni, tomēr izskatās, ka daži te tomēr ir.

Nufaunlenda senpjera 106

Pastkartes turpinās.

Nufaunlenda senpjera 109

Rudens lapu efekts pilnībā pazudina noslēpumainu ceļazīmi. Kas tā ir? Piedzērušies kravas auto šoferi taranē šoseju?

Nufaunlenda senpjera 111

Brauciens ir garš un samērā vienmuļš, tāpēc te tiek likts lietā interesants psiholoģisks manevrs – ceļmalā laiku pa laikam parādās zīmes no WTF sērijas, kas mazliet pamodina autovadītāju uzmanību.

Nufaunlenda senpjera 114

Cits līdz šim man neredzēts paņēmiens – uz ceļa izskrienošs, spilgti zaļš plastmasas gājējs.

Nufaunlenda senpjera 127

Jo tālāk uz Ņūfaundlendas rietumiem, jo plašāki līdzenumi, kuros ieskrieties vējam. Tas skaidri redzams arī ciematos, kur pie ēku ieejām būvē šādus vējtverus.

Nufaunlenda senpjera 119

Negaidīta detaļa krūmājā.

Nufaunlenda senpjera 121

Kanādiešu sapnis.

Nufaunlenda senpjera 124

Dodoties uz rietumiem, ļoti mainās daba. Dažās ielejās ir rudenīgi dzeltenu mežu ieskauti kalni, dažās absolūta tundra bez neviena koka. Un tad pēc kādiem kilometriem meži pēkšņi ir atkal atpakaļ.

Nufaunlenda senpjera 128

Un tad pēkšņi ir pilnīgākā Islande.

Nufaunlenda senpjera 133

Kapi ar skatu. Starp citu, te apglabāts kāds Dreiks.

Nufaunlenda senpjera 135

Siena kaudzes no bērnības.

Nufaunlenda senpjera 137

Skolas autobuss izbauda skatu.

Nufaunlenda senpjera 139

Ēku rotājumos tiek izmantoti ornitoloģiski motīvi.

Nufaunlenda senpjera 140

Nu, kaut vai arī šī izmisīgi atpakaļ istabā nokļūt gribošā pīle.

Nufaunlenda senpjera 144

Jo tālāk, jo pieticīgāk. Point au Gaul ciemats jau izskatās pēc absolūtas pasaules malas.

Nufaunlenda senpjera 142

¯\_(ツ)_/¯

Nufaunlenda senpjera 146

Pat ugunsdzēsēju depo šajā galā izskatās tāds, kurā speciālisti dodas uz izsaukumu ar motociklu un spaiņiem.

Nufaunlenda senpjera 149

Vēl viens brīdinoši pamodinošs uzraksts.

Nufaunlenda senpjera 150

Man patīk Ņūfaundlenda.

Nufaunlenda senpjera 360

Tāda īsta. Neizliekas par smalkāku, kā ir. Pat ceļazīmi var sanaglot no koka.

Nufaunlenda senpjera 363

Dzīvo izkliedēti, satiekoties vien bārā, veikalā vai pie pastkastēm.

Nufaunlenda senpjera 366

Vieta, kur izbaudīt visu, ko ziemeļi var sniegt.

Nufaunlenda senpjera 367

Bet bez pārmērībām.

Nufaunlenda senpjera 364

Nākamreiz – vietējā galvaspilsēta.