Turpinām ceļojumu pa visās nozīmēs satriecošo Haiti. Stāsta pirmo daļu iespējams atrast šeit.

Haiti 109

Biedējošākie skati pa ceļam ir šādi – vīrietis uz ogļu maisu kravas aizmidzis absolūtā relaksā. Un ja nu gadās bedrīte vai nemierīgāks sapnis?

Haiti 111

Spēcīgs kadrs. Kopumā tiešām brīžiem rodas sajūta, ka sievietes te ir galvenākas strādātājas un risinātājas. Cik novēroju, mana namatēva Gesnera ģimenē pēdējais vārds vienmēr ir sievai (kas, starp citu, arī ir divreiz lielāka par vīru).

Haiti 115

Iebraucam arī apskatīties vietējo kapu kultūru. Te ir paradums būvēt dažādas rocības, un attiecīgi arī izmēru kapličas. Dienas vidū to paēnu nesmādē arī vēl gluži dzīvi mirstīgie. Liekot satrūkties, uzduroties tādam aiz līkuma, mazo mājiņu labirintos.

Haiti 120

Tuvojoties pirmās dienas vakaram, dodamies uz Gesnera saimniecību. Šī laikam ir neticamākā vieta, kurā jebkad esmu nakšņojis ceļojumu laikā. Bērnunams. Pavisam īsts, ar vairākiem desmitiem mazu, skaļu iemītnieku. Elektrība tikai no ģeneratora, gultasvietas puikām un meitenēm atsevišķi, tādās kā barakās. Toties ir paēduši un ir jumts virs galvas. Gesners ar savu ģimeni šeit ir galvenie, bērnunams būtībā ir privāts. To gan mazliet var just, redzot kādas privilēģijas ir saimnieku bērniem, atšķirībā no pamatiedzīvotājiem. Bet no otras puses – neko nevar pārmest, bāreņu labā viņi dara ļoti daudz. Mani izmitina vēl nepabeigtā ēkā, saimniecības stūrī. Te. iespējams, speciāli man, ir iekārtota istaba. Pat aizkari piekārti. Naktī izbaudu ļoti sarežģītu dilemmu. Aiz bezstiklu loga ir iedarbināts ģenerators, lai man pie gultas darbotos ventilators un es nenosmaktu karstumā. Bet diemžēl tas ir tik skaļš, ka liekas, ka labāk būtu bezgaiss – aizmigt nespēju līdz brīdim, kamēr beidzas benzīns un tas burbuļojot noslāpst.

Haiti 121

Būdams samērā tālredzīgs, esmu paņēmis lielu turzu ar konfektēm, ko lūdzu pamazām izdalīt sīkajiem. Sajūta ir sirreāla – vesels bars šādu knēveļu tev barā uzbrūk un apķeras apkārt. Sirds vienkārši lūza, kad vakara gaitā viens mazs puika pie manis piegāja vismaz piecas reizes..lai vienkārši apķertos ap kāju. Tik ļoti viņiem trūkst vecāku, ģimenes siltuma. Vakaros, kad satumst, visi kopā dzied reliģiskas dziesmas, vēl viens skudriņas raisošs elements. Šo pieredzi nevarēšu aizmirst nekad.

Haiti iphone 2

Vakarā, gribēdams parādīt, ka viņiem te ir arī civilizācija, Gesners mani aizved uz vietējo ātrās ēdināšanas restorānu, kas ir visnotaļ nošņurkusi vietiņa, kur apēst ceptu puscāli. Restorānam apkārt ir augsts mūris ar dzeloņstieplēm un katram pagalmā iebraucošajam klientam vārtus atver/aizver ar šauteni bruņots sargs. Vienkāršā ieskrietuvē. Vēl viens tāds pats kungs ar stroķi vakarā dežūrē arī parastā benzīntankā.

Haiti iphone 3

Nākamajā dienā laiks doties atpakaļ uz Port-au-Prinsu. 

Haiti 123

Pamanos apskatīties vietējo skolu.

Haiti 125

Vairākas klases vienlaicīgi mācās, atdalītas tikai ar tāfelēm. Skolotāja manas viesošanās brīdī, protams, sīkajiem stāsta pilnīgi pa tukšo. Te nav īsti nekādu sienu, nekādu logu. Izkatās, ka šis ir risinājums, kas radies pēc zemestrīces. Svaigs jumts turās uz sijām, kas rada nelielas bažas.

Haiti 127

Pilnīgi neticami izskatās nejauši sastaptais kungs, kas ir pus-albīns.

Haiti 130

Ikdienas maģijas paraugstunda.

Haiti 134

Tuvojamies galvaspilsētai. Ņiguņegu līmenis strauji sāk pieaugt.

Haiti 136

Veikalam ar nosaukumu Paldies, mans dievs ir pievesti gāzētie dzērieni.

Haiti 137

Apbūvētie pauguri mazliet atgādina slavenās Riodežaneiro favelas.

Haiti 138

Vietējiem mati ir sīksprogaini un aug lēni. Tāpēc skaistules iecienījušas dažādus pieaudzēšanas līdzekļus un parūkas. Izskatās tīri vai ticami.

Haiti 139

Es tiešām ceru, ka šīs trubas viņam nav jānes kādus piecus kilometrus.

Haiti 140

Fantastiski izkrāsotie autobusi kadru ķeršanai ir saldais ēdiens.

Haiti 141

Kārtējais ceļmalas miniserviss.

Haiti 143

Port-au-Prinsā kopš iepriekšējās reizes nekas nav mainījies. Tiek šķūrēti atkritumi un spēlēts loto.

Haiti 144

Cilvēks vienlaicīgi apvieno divus amatus – kurpju tīrīšanu un SIMkaršu tirgošanu. To mēs zinām, jo viņam ir sarkanā Digicell veste.

Haiti 147

Par transportu var tikt izmantots jebkas.

Haiti 146

Kopumā – ielās sajūta nav pārāk omulīga. Pat dienas laikā. Vienam staigāt.. ir jāpierod. Galvenā problēma – ne mazākās nojausmas par transportiem un to maršrutiem. Iekšārāvēju izkliegtie rajonu vai ielu nosaukumi neko neizsaka. Līdz ar ko atliek staigāt kājām. Un tas savukārt izraisa pārāk daudz liekas uzmanības vietējos. Ar kameru vispār ir jāpiesargās, ja bildēt, tad ieteicams to darīt neuzkrītoši. Lai apskatītos dažus specifiskus rajonus, atrodu vietējo, kurš man izpalīdz kā gids. Gaišā dienas laikā pilsētas centrā dažus kvartālus mēs ejam ar kājām, citi, vizuāli tādi paši savukārt jāpārvar ar tap-tapu. Vaicāju kāpēc, un saņemu atbildi, ka labāk braukt cauri, jo viņš šos posmus nekontrolējot. Kā tad būtu man, staigājot vienam?

Haiti 150

Ielu malas centrā ir pilnas ar dajebkā tirgotavām. Humpalas ir viens no populārākajiem tematiem.

Haiti 151

Ja jums izdevās pamanīt arī ēku, kas ir šai dāmai fonā, tad redzēsiet tās fasādē zemestrīces sekas.

Haiti 157

Apskatām vienu no retajiem vietējiem tūrisma objektiem, tā saukto Dzelzs tirgu. Liela tā daļa veltīta nopērkamiem vūdū rituālu atribūtiem. Ar šeit atrodamajām lietām varētu nopakot visas gada laikā iznākošās B kategorijas šausmenes, mierīgi.

Haiti 159

Baisa paskata lelles. Dažas izskatās, it kā būtu šūtas no reālām cilvēku sejām. 

Haiti 162

Pārdod arī slavenās ar adatām bakstāmās cilvēku lellītes. Bet tikai pa pāriem. Varbūt, lai var bakstīt viens otru.

Haiti 164

Vēl nav pat pēcpusdiena, bet mošķu tirgotājs jau ir manāmi sameties. Tāpēc jo vēlīgāks.

Haiti 165

Lai nonāktu transa stāvoklī, pieejams plašs bāriņš ar dažādām šausmudzirām.

Haiti 166

Vūdū tempļos ir vajadzīgas arī ikonas. Tās te mierīgi, pamazām arī ražo.

Haiti 167

Ļoti žēl, ka netiku uz nevienu ceremoniju.

Haiti 169

Būtu interesanti. Maigi izsakoties.

Haiti 170

Turpat pie vūdū štrumentiem var uzorganizēties arī viena cilvēka friziersaloniņš.

Haiti 173

Papildinām kredītu.

Haiti 174

Apskatām parūku paviljonu.

Haiti 175

Pie paviljona izejas vēsā mierā tiek taisīts arī manikīrs.

Haiti 177

Pucēties haitietēm patīk.

Haiti 178

Interesanta pieeja dzērienu tirgošanā autobusa pasažieriem – uz galvas esošā dzērienu kaste stratēģiski pagriezta, un kalpo arī kā skatlogs.

Haiti 180

Krustojumos dežūrē mototaksisti, par mazām naudiņām gatavi aizvest jebkur. Kad kāds kungs man izstāsta, kā nupat ar tādu braucot apdedzinājis pret izpūtēju kāju, vēlme izmēģināt mazliet atdziest.

Haiti 181

Visa diena baisajā karstumā ļoti daudziem diemžēl paiet šādi, pa monētiņai kasot kopā iztiku.

Haiti 183

Izskatās jau, protams, iespaidīgi.

Haiti 184

Vēl viens ņindzja – metinātājs ar parastajām saulesbrillēm.

Haiti 188

Pīrādziņi.

Haiti 191

Un neiztrūkstošais elements – visuresošie izdzertā ūdens maisiņi.

Haiti 192

Mūris vienlaicīgi ir arī modes veikals.

Haiti 193

Autobusos gandrīz vienmēr uzrodas skaļš, uzmācīgs pārdevējs, kas vienlaicīgi ir arī stand-up komiķis. Viņš nemitīgi vārās, smīdinādams publiku, un beigās sāk darīt to, ko iecerējis – no nošmulētas somiņas tirgot dažādus medikamentus. Man par lielu brīnumu aizdomīgā paskata tabletes arī čakli tiek pirktas.

Haiti 306

Interesants ir veids, kā haitieši attiecas pret naudu. Ikdienā lietotās neliela nomināla banknotes ir neticami novazātas un netīras, pēc sajūtas teju slapjas – katra mikrobiologa kvēlākais sapnis. Tās tad tā arī lieto, saņurcītas, kā tādus atkritumus.

Haiti 307

Transportā uzdarbojas arī dažāda kalibra lūdzēji, daži ir sagatavojuši vēstules, ko izdala pasažieriem. Starp citu, šī nav franču, bet gan kreolu valoda. Uz bijušo kolonizatoru valodas bāzes radusies, gadu gaitā apaugusi ar ietekmēm no citām, tagad tā vairumam šejienes iedzīvotāju ir galvenā. Bonjour un merci sakrīt.

Haiti 308

Mango.

Haiti 309

Kafejnīca. Aliņu vienmēr pasniedz aptītu ar salveti.

Haiti 311

Neliels Jehovas modes butiks labā pilsētas rajonā.

Haiti 312

Te ir mazāk drazu, vairāk krāsu, un arī attiecīgi detaļu kombinācijas ir interesantas.

Haiti 318

Drūzma pēc nenoskaidrotiem labumiem.

Haiti 319

Atgriežamies pilsētas centrā.

Haiti 320

Te ieraugu vienīgos tūristus. Un arī tie paši, protams, bildējas pie šeit reta, tomēr tipiska, mākslīgi radīta tūrisma objekta – važas saraujoša verga skulptūras.

Haiti 322

Lai gan īstā Haiti dzīve slēpjas pavisam citās skulptūrās – piemēram, šajā varonīgajā sievietē.

Haiti 321

Tupinājumā – Cite Soleil  haitiešu galvenā graustu rajona apmeklējums. Ar to arī nelielais, bet visai spilgtu iespaidu pilnais ieskats šajā daudzcietušajā valsti būs beidzies. Ja kādreiz vēl atgriezties šeit, tad tikai prom no drūmās Port-au-Prinsas – uz attāliem, kolorītiem ciematiem, džungļu ūdenskritumiem un mazapmeklētām pludmalēm, kas noteikti te ir atrodami bez deficīta. Garām ūdenī mirkstošām palmām devos tālāk – uz tās pašas salas esošo Dominikānas republiku, kas izrādās pilnīgi cita pasaule, iespējams, pat planēta. Kontrasts ir neticams, iespējams, pats lielākais, kāds starp divām valstīm šajā pasaulē ir iespējams.

Haiti 325