Katram, vismaz pasaules mūsu galā, ir kāda asociācija ar Černobiļu. Daudziem tā, diemžēl, ir personiska, skumja pieredze. Daudzi mēģina atcerēties, kur bijuši ap to laiku, kad radiācijas mākonis no turienes peldēja pāri mūsu galvām uz Zviedriju. Un ļoti daudzi domā, ka tas joprojām ir radiācijas perēklis, kurā klīst vilkači un seškājaini bērni. Kad pasaki, ka esi bijis Černobiļā, ir interesanti vērot reakciju. Jā, protams, tumsā tagad varu lasīt avīzi, galva spīd, saku.

Radiācija, protams, joprojām ir, taču pastaigāties pa drošām, gidam zināmām takām un uztaisīt selfiju pat simts metru attālumā no nāvējošā reaktora, bez riska tikt apstarotam vairāk par normu, šodien var jebkurš. Ukraina kā vēl nekad ilgojas pēc dolāra, ekskursiju piedāvājumu ir daudz. Kijeva, mazliet ilgāk par stundu ceļā, divi kontrolpunkti, esi klāt.

Stacija ieguvusi savdabīgu kulta statusu. Ir gan datorspēle, gan Holivudas filma par to, nemaz nerunājot par simtiem graustu bilžu un aprakstu internetos. Arī te gluži bez graustiem neiztikt, taču būs arī citi skatpunkti.

 

Černobiļa

Sāksim ar to, ka vieta, kas avarējušajai AES un visam pasākumam devusi nosaukumu, nav tā, kas parasti redzama fotogrāfijās "no Černobiļas". Pilnīgi mierīga, mazliet aizaugusi mazpilsēta, kas ne ar ko neatšķirtos no līdzīgām, ja nebūtu tik izmirusi. Kādreiz te dzīvoja 14 tūkstoši iedzīvotāju, un tā bija vienkāršs rajona centrs, salīdzinoši daudz mazāk saistīta ar atomstaciju kā blakus esošā Pripete, kas tika speciāli uzcelta kā dzīvesvieta darbiniekiem. Tagad te palikuši apmēram 600 iedzīvotāji. Daži, kuri pēc evakuācijas atgriezušies mājās, kā arī slēgtās zonas administrācija un apsardze. Lūk, tā te izskatās, mīlīga ukraiņu "čuhņa". Attālums līdz reaktoram – maksimums 20 km.

Cernobilas aes 4

Pa retam pie kādas administratīvās ēkas var redzēt kādu pīpējam, vai vēl retāk – aizbrauc kāds auto. Cilvēki, ko izdevās pamanīt – tērpušies kamuflāžā.

Cernobilas aes 2

Izņemot Ļeņinu, protams.

Cernobilas aes 5

Nav grausti. Ir puķudobes.

Cernobilas aes 3

Ap privātmājām mauriņus gan nepļauj.

Cernobilas aes 83

Stadions. 

Cernobilas aes 7

Te sadzīts bišķi tehnikas. Tīri skatam, tūristiem, nevis kā viena no slavenajām tehnikas kapsētām.

Cernobilas aes 6

Tiekam instruēti par uzvešanos Zonā, kā arī faktiem par vietu un avāriju.

Cernobilas aes 1

Dodamies uz reaktoru. Pa ceļam redzams ukraiņu armijas helihopters, kas, pēc visa spriežot, nav te pamests 1986. gadā.

Cernobilas aes 9

Reaktors

Tuvojoties vaininiekam, krīt acīs plašums un daudzi, dažādi tajā izmētāti objekti. Izrādās, te kopumā ir seši reaktori. Katastrofa notika ceturtajā, piektais tajā brīdī bija pabeigts par 70% un sestais knapi sākts. Plati asfalta ceļi un elektroinfrastruktūra visapkārt. Kreisajā pusē kanāls reaktoru dzesēšanai nepieciešamajam ūdenim. Pie tā vēl atgriezīsimies stāsta beigās.

Cernobilas aes 14

Pārsteidz, ka šajos plašumos valda rosība, tiek darbināta tehnika. Staciju slēdza 2000. gadā, pēc plāna tā jānojauc līdz 2065. Skatoties no malas, liekas, ka te viss joprojām darbojas.

Cernobilas aes 11

Apkārt vazājas strādnieki, it kā radiācijas nemaz nebūtu. Kreisajā pusē tieši redzams ceturtais reaktors, tas pats.

Cernobilas aes 19

Teritorija ir ļoti plaša, vietas pietiek desmitiem dažādu nesaprotamas nozīmes ēku. 

Cernobilas aes 84

Piestājam pamērīt radiācijas līmeni. 

Cernobilas aes 16

Tikko nolikts zālē, mērītājs sāk pīkstēt, un cipariņš diezgan ātri aug. Tieši tāpēc iesakāms uzturēties tikai atklātās vietās, viļāties rītarasā nevajadzētu. Pavadonis gan stāsta par ekstremāļiem, kas laiku pa laikam iekļūstot teritorijā no neapsargātās puses caur krūmiem un mežiem. Viņiem pastāv risks uzrauties uz krietni blīvāku starojumu. Radiācija katastrofas vietā būšot aktīva vēl 1000 gadu, saka vikipēdija.

Cernobilas aes 17

Piebraucam pie ceturtā. Pirms divdesmit gadiem šāda rīcība būtu tuva pašnāvībai. 

Cernobilas aes 21

Masīvā būve fonā ir sarkofāgs, kas tika uzcelts virs uzsprāgušā reaktora, lai ierobežotu radiācijas izplatību. Vēl šodien tur esot telpas, kur kopš 1986. gada neviens neesot iegājis. Pārāk bīstami.

Cernobilas aes 73

Burtiski simts metrus no reaktora ir administratīvā ēka, kurā tūristi tiek pie lekcijas par katastrofu. Tepat arī ir bāze lielam skaitam man tā arī nenoskaidrotas profesijas atomdarbinieku vienādās formās. Lūk, viņi tiek sasēdināti autobusā un aizvesti. Kā sešdesmito gadu zinātniskās fantastikas filmās.

Cernobilas aes 22

Citi kungi turpat ārā uzpīpē. Joprojām apmēram pārsimts metri no baisā reaktora.

Cernobilas aes 24

Dodamies tālāk, uz evakuēto darbinieku pilsētu. Pa ceļam – radiācijas apstrādāti koki un tehnika.

Cernobilas aes 25

Pripete.

Nosaukta tuvumā esošās upes vārdā, tikai 16 gadus vecā pilsēta bija mājvieta 50 tūkstošiem iedzīvotāju. Līdz evakuācijai.

Cernobilas aes 20

Iebraucot pilsētā ir armijas sargpostenis, būdiņa, pie kuras vientuļš karavīrs skalda malku. Visticamāk, lai pats arī varētu ziemā te izdzīvot.

Cernobilas aes 26

Pirmais, ko redzi iebraucot – perfekts piemērs, kas notiktu ar Purčiku, ja cilvēks tur 25 gadus vienkārši neparādītos. 

Cernobilas aes 27

Tādas pašas deviņstāvenes. Pagalmi. Bērnu laukumiņi. Tikai vajag ieskatīties.

Cernobilas aes 28

Jā, reku, bērnu laukumiņš.

Cernobilas aes 62

Daba pārāk nekautrējas. Lūk, kādreiz plata iela. Pusi ir pārņēmuši augi, pa otru pusi pa retam tiek braukts, tāpēc tā ir atkarota.

Cernobilas aes 54

Nonākam centrālajā laukumā. Piebrauc vēl viena ekskursantu grupa, kas acīmredzami uz biļeti ir ieekonomējuši mazliet vairāk.

Cernobilas aes 30

Tukšums un klusums. Kādreiz te notika parādes un darbaļaužu demonstrācijas.

Cernobilas aes 31

Ieiesim kādā ēkā. Kā redzams, taka ir pamatīgi iemīta. 

Cernobilas aes 32

Nesen kaut kur redzēju rakstu par cilvēku klātbūtnes ēnas pusēm šeit. Ka Pripetē apmeklētāji izmaina lietu atrašanās vietas, ņem tās sev līdzi, demolē telpas un visādi citādi kaitē unikālajai iespējai saglabāt pilsētu tādu, kāda tā ir. Arī šeit, pie ieejas, kāds paspilgtinājis efektu ar lelli no šausmenes.

Cernobilas aes 33

Iekšā – kā parastā graustā.

Cernobilas aes 35

Tikai tas, ka pie kājām mētājas tehnika ar zinātniskām pretenzijām.

Cernobilas aes 37

Un ir apskatāmi zinātniski–optimistiski-komunistiski nākotnes vīziju gleznojumi.

Cernobilas aes 36

Nenosakāma telpa. Auditorija?

Cernobilas aes 38

Bibliotekāri ir krietni parakājušies pa plauktiem.

Cernobilas aes 39

Sporta zāle.

Cernobilas aes 43

Pa logu redzams slavenais Pripetes panorāmas rats. Izklaides parku bija plānots atvērt liktenīgā gada 1. maijā, katastrofa notika 26. aprīlī. 

Cernobilas aes 42

Informācijas stendā pie sienas joprojām – bildes par sapņiem un mērķiem.

Cernobilas aes 41

Propagandas materiālu noliktava.

Cernobilas aes 74

Tūrista kungs no Austrālijas iepazīstas ar vienaudžiem. 

Cernobilas aes 76

Viena nianse, ko īsti neatbalstu. Māksla ir laba lieta, tomēr esmu pārliecināts, ka šo vietu pilnīgi noteikti vajadzētu mēģināt saglabāt maksimāli neskartu – kā unikālu laikmeta rezervātu. Nevis organizēt šeit pusaudžu grafiti projektus ar domu – "mēs ar mākslu pret lielo, vēsturisko ļaunumu". Rezultātā uz daudzām virsmām ir parādījušies zīmējumi, kas absolūti neiederas vietas stāsta kontekstā. 

Cernobilas aes 47

Slavenais, fotogēniskais atrakciju parka mašīnīšu laukums. Grafiti acis uz vārtiem, tiešām?

Cernobilas aes 49

Mašīnīte netīšām apgāzusies, starp citu.

Cernobilas aes 78

Acs vēro arī no panorāmas rata biļešbūdiņas. Manuprāt – pilnīgi lieki.

Cernobilas aes 51 55b5b

Pilnīgi cita lieta ir saglabājies padomju propagandas vides stends. Tīra manta. Brīvdabas muzeja vērtība.

Cernobilas aes 53

Un arī šis.

Cernobilas aes 81 fbca0

Vēl dažas ēkas. Peldbaseins.

Cernobilas aes 82

Skola. Garderobe.

Cernobilas aes 63

Patriotiskais stūrītis.

Cernobilas aes 65

Klase.

Cernobilas aes 66 52130

Sekmes – virs vidējā.

Cernobilas aes 64

Visas telpas, kuras izdevās apmeklēt, ir pilnas ar drazu. Apmeklētāji vandās, par spīti tam, ka lietas no šejienes nebūtu ieteicams ņemt līdzi kā suvenīrus. Un vēl tās lelles, visnegaidītākajās vietās.

Cernobilas aes 67

Cilvēki ir gatavojušies.

Cernobilas aes 69

Detaļas.

Cernobilas aes 70

Kopumā ir ļoti pārliecinoša sajūta, ka negribētos palikt te pārnakšņot.

Cernobilas aes 75

Arī ārpusē, aizkavējoties un iepaliekot pārējiem aizmugurē, esot vienam tukšā laukumā, jūti, ka tas klusums un gaisotne ir tāda dīvaini, nomācoši. 

Cernobilas aes 79

Jā. Negribētos te palikt pa nakti.

Cernobilas aes 77

Atpakaļceļā piebraucam pie dzesēšanas ūdens kanāla. Te čum un mudž no milzīgiem samiem! Zinot ukraiņu uzņēmību, protams, piezogas doma par to, cik no tiem šobrīd atrodas zivju tirgū Kijevā. Pēc šī diez vai kādreiz vēl celsies roka barot parkā pīles – iemestais baltmaizes kukulis vienkārši pazūd!

Cernobilas aes 71

Un arī mums laiks pazust no šejienes.

Cernobilas aes 72