Kipra ir neliela, mūsu atpūtniekiem labi pazīstama, saulaina sala uz dienvidiem no Turcijas. Vairums iebraucēju te bez bēdu zviln pludmalē, pārāk neiedziļinoties vietējo iedzīvotāju savstarpējās peripētijās. Taču tās, izrādās, ir gana nopietnas. Salu izsenis apdzīvo turki un grieķi, pēc neatkarības iegūšanas no britiem 1960. gadā valsti sāka plosīt militārie apvērsumi, ilgas pēc apvienošanās ar Grieķiju un abu nāciju sadursmes. Grieķu salā ir vairāk, un tie tad arī attiecīgi mazliet vairāk apbižoja turku minoritāti. Kad 1974. gadā, kārtējā militārā apvērsuma rezultātā, enosis, jeb apvienošanās ar Grieķiju, kļuva pavisam iespējama, Turcijas nervi neizturēja un tie iebruka salā, okupējot tās ziemeļu daļu un kā iemeslu tam minot turku izcelsmes iedzīvotāju aizstāvību. Kopš tā laika valsts ir sadalīta divās daļās. Ziemeļi ir tikai Turcijas atzīta, no tās subsīdijām atkarīga un starptautiski izolēta province, savukārt dienvidi ir Eiropas Savienības dalībvalsts. Paskatīsimies, kas notiek tur, kur šīs abas realitātes satiekas.

Ielidoju Erkanas lidostā agri no rīta ar tiešo reisu no Stambulas. Aviosatiksme ar šejieni ir tikai Turcijas virzienā. Februāra sākums, taču dienvidos viss ir patīkami zaļš. Pirmais mērķis – pilsētiņa salas austrumos – Famagusta grieķiski, Gazimaģusa turciski.

Ziemelkipra 2

Centrālajā laukumā redzams stilīgs turku Nācijas Tēva – Ataturka piemineklis un tikpat stilīgi nofrizēta palma. Plīvo gan Turcijas, gan Ziemeļkipras karogs, vienmēr un visur abi redzami blakus.

Ziemelkipra 4

Acīs krīt iespaidīgs taksometrs. Auto numuri salas ziemeļos palikuši britu stilistikā ieturēti.

Ziemelkipra 5

Vecpilsētu apjož ļoti labi saglabājies mūris, pie kura novēroju tikpat labi saglabājušos drāmu – Afrodīte tiek kaunināta par saplēstu šķīvi.

Ziemelkipra 8

Arī Famagustas vecpilsēta ir labā stāvoklī. Aiz tās redzama Vidusjūra, savukārt vēl aiz tās nav redzama tur esošā Sīrija, kurā plosās pilsoņu karš. Tikai apmēram 200 kilometrus no šejienes.

Ziemelkipra 9

Laiks te acīmredzami velkas lēnāk kā Eiropā pierasts.

Ziemelkipra 13

Ieliņās ir milzums patīkami apbružātu detaļu.

Ziemelkipra 15

Gājēju pāreju šķērso kāds Latvijā labi pazīstams, reģionāls politiķis.

Ziemelkipra 34

Frizētava.

Ziemelkipra 14

Seju mazgājošs kungs.

Ziemelkipra 17

Mani saplosīt griboši sunīši.

Ziemelkipra 19

Taču interesantākā vieta pilsētā nav šeit. Mazliet vairāk uz dienvidiem vīd betona daudzstāveņu silueti. Tā ir piepilsēta Varoša, sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados populārs Vidusjūras kūrorts. Šīs vietas stāsts ir baiss un fascinējošs reizē.

Ziemelkipra 10

Septiņdesmito gadu sākumā Famagusta bija kļuvusi par galveno tūrisma galamērķi Kiprā. Tādēļ tika celtas arvien jaunas viesnīcas, bulvāros viens pie otra blīvējās šiki veikali, bāri, klubi un kafejnīcas. Varošu bija iecienījušas arī tālaika zvaigznes, piemēram, Elizabete Teilore un Brižita Bardo. Un tad, 1974. gada jūlija beigās Kiprā iebruka turku armija un augustā ieņēma arī Famagustu. Iedzīvotājiem, galvenokārt grieķiem, tika pavēlēts evakuēties, ko tie darīja, domādami, ka pamet mājas uz nedēļu, divām. Kopš tā laika turku armija te oficiāli nelaiž nevienu. Kilometriem pludmales, pilsētas ir aizžogoti un izmiruši.

Ziemelkipra 20

Internetā klīst stāsti un fotogrāfijas ar autosaloniem, kuros joprojām izstādīti 1974. gada modeļi, viesnīcām, kurās saglabājies interjers un tā tālāk. Tomēr mazticams, ka tas ir iespējams, jo jau pirmajos okupācijas gados pilsēta tika masīvi izlaupīta, līdz pat prom aizvestiem logu rāmjiem. Naktī viss ir baisi tumšs un kluss, pāris vietās redzami vien turku kontrolposteņu prožektoru stari. Runā, ka par objekta fotografēšanu arestējot bez žēlastības un esot vismaz 500 eiro sods.

Ziemelkipra 21

Ziedu laikos te mēdza sabraukt viss Rietumeiropas krējums, numuriņi esot rezervēti gadiem uz priekšu. Pēdējais hotelis darbību esot sācis trīs dienas pirms pilsētas ieņemšanas.

Ziemelkipra 22

Turpat pludmalē vietējie ar pludiņmakšķerēm no jūras ķeksē ārā kalmārus.

Ziemelkipra 23

Aspelia Hotel arī tagad ir tādi kā ziedu laiki – uz balkona iesējušās tulpes.

Ziemelkipra 25

Tomēr agrāk tas izskatījās brašāk.

88743226ba

Nonāku līdz robežbarikādēm smiltīs. Pāri līst – stress. 

Ziemelkipra 26

Aiz šī punkta stiepjas kilometriem maģiskas pilsētas, kārtējā pieminekļa cilvēces tumšajai pusei. Šo gadu gaitā starp grieķiem un turkiem ir notikusi tirgošanās ar šo vietu, tā ir iesaistīta dažādās šantāžveida akcijās, te pieprasot pret tās atdošanu labumus ekonomikai, te piedraudot šeit izmitināt Kosovas bēgļus.

Ziemelkipra 27

Tā kā diemžēl neesmu saorganizējis sev iespēju paklaiņot pa pilsētas ielām, nenonākot turku cietumā – izlīdzos ar pastaigu gar robežžogu.

Ziemelkipra 29

Apdzīvotā vieta un spoku pilsēta robežojas ļoti organiski.

Ziemelkipra 30

Tomēr pārsvarā redzams panīkums.

Ziemelkipra 31

Saglabājusies grieķu fasāde.

Ziemelkipra 32

Un benzīntanks.

Ziemelkipra 33

Nikosija

Lai gūtu pilnīgāku priekšstatu par lokālo situāciju, dodos uz galvaspilsētu Nikosiju, kas, tieši tāpat kā kādreiz Berlīne, ir sadalīta divās daļās. Dzeloņdrāšoto sadalījumu vēl vairāk var izjust perfekti saglabātā pilsētas nocietinājumu mūra dēļ, kas ir ideāli apaļš. Interesanti, ka turku pusē kartēs ir iezīmētas abu pilsētas daļu ielas un pat gājēju maršruts, kas vijas cauri visai vecpilsētai. Grieķu pusē kartē redzami tikai dienvidi.

Ziemelkipra 82

Ienākot vecpilsētā, uz mūra postenī redzams mūsdienu pilsētas sargs.

Ziemelkipra 37

Te ir interesants dažu ieliņu rajons, Samanbahce – apmēram 1900. gadā uzcelts, eksperimentāls sociālo māju projekts. Salīdzinoši ar apkārtējās apbūves haotiskumu tas šķiet atsvaidzinoši sterils.

Ziemelkipra 38

Turku kungi spēlē turku kungu spēles.

Ziemelkipra 85

Un vispār ielās nav novērojams dzīvi viegli izbaudošu turku kungu deficīts.

Ziemelkipra 95

Restorānam atvesti zaļumi.

Ziemelkipra 86

Vietējā Adele.

Ziemelkipra 90

Ziemeļnikosijas kaķis ar pavadonēm.

Ziemelkipra 91

Ļoti kompakts mājas pagalms.

Ziemelkipra 92

Šķelmīgi vietējie iedzīvotāji, kas ļoti vēlējās nofotografēties.

Ziemelkipra 93

Un tad, ieliņa pēkšķi apraujas un priekšā ir tā saucamā Zaļā līnija, buferjosla starp abiem naidīgajiem kaimiņiem. Atšķirībā no grieķu puses, ko varēs redzēt vēlāk, turku pusē norobežojums ir korekti vārti. Jocīgi redzēt cilvēkus dzīvojam pāris metru attālumā no šādas vietas.

Ziemelkipra 97

Citā vietā robežvārti ir arī armijas daļas vārti.

Ziemelkipra 99

Vēl cita kontaktvieta. Zili baltās benzīna mucas jau ir grieķu pusē.

Ziemelkipra 88

Te ir arī pavisam dīvains, pusaizaudzis stadions, kurā vislabākās tribīnes ir ANO miera uzturētājiem.

Ziemelkipra 98

Robežas tuvumā redzams arī vairāk graustu kā citur.

Ziemelkipra 102

Un kā ir grieķu pusē, Eiropas Savienībā? Šķērsoju vienu no diviem gājēju robežpunktiem pilsētā, saņemu pasē zīmogu un eju skatīties. Turpat netālu ieraugu restorāniņu Berlīnes mūris Nr. 2

Ziemelkipra 78

Tik tiešām, galdiņi ir pāris metru attālumā no nocietinājumiem.

Ziemelkipra 79

Jebkurā gadījumā – labāk cīnīties ar karogiem, nevis kalašņikoviem. Grieķu zilibalto un kipriešu balto šajā gadījumā gan aizēno milzīgs, pat gigantisks Ziemeļkipriešu eksemplārs, kas izveidots kalna nogāzē. Tīrākā troļļošana.

Ziemelkipra 67

Turki speciāli izmanto nežēlīgi augstus karoga mastus un papildu jaudai pārīti nostiepj arī starp grieķu pusē tāpat labi redzamajiem mošeju minaretiem.

Ziemelkipra 73

Grieķu kiprietim gan tas netraucē izbaudīt laikrakstu.

Ziemelkipra 74

Šajā pusē bijušās ielas ir aizbarikādētas daudz haotiskāk, acīmredzami vienkārši reaģējot uz turku rīcību barjeras otrā galā. Nācās taisnoties ar dusmīgu kungu par fotografēšanu, stādījos priekšā kā vēstures students.

Ziemelkipra 65

Savstarpējās attiecībās šajā brīdī ir atslābums – armijas būdiņas ir tukšas.

Ziemelkipra 75

Kādā vietā novērojams viduslaiku cienīgs skats – viens otram pretī divi cietokšņi ar visām šaujamlūkām. Pilsētas mūra robojuma īpatnību dēļ teritorija sadalās interesanti – kreisajā pusē mūra augša ir turku daļā, iela un labās puses cietoksnis – grieķu. Ja labi ieskatās, redzami arī attiecīgie karogi.

Ziemelkipra 50

Lūk. Ej tu tāds mierīgi pa grieķu trotuāru, un nezini, kurā brīdī Tevi no augšas vēro turku kolēģis.

Ziemelkipra 52

Otrs kontrolpunkts ir atvērts mašīnām. Ar zigzaga prettaranēšanas iebraukšanas konceptu.

Ziemelkipra 54

Brīžiem ANO buferzona ir arī redzama. Fotografēt gan laikam te atkal nedrīkst.

Ziemelkipra 55

Tūristu taka trotuārā tiek apzīmēta ar vienotu vēsturiskās pilsētas simbolu. 

Ziemelkipra 72

Atšķirībā no grieķu puses tūristu kartes, kurā labi var redzēt sadalījuma sāpi. 

Ziemelkipra 56

Tomēr kopumā, par spīti miera baložiem grieķu pilsētas daļas logotipā un vienotas salas kontūrā valsts karogā, man radās priekšstats, ka abas puses šo situāciju izmanto savā labā dažādos kaulēšanās darījumos, un nemaz neraujas sarežģījumu atrisināt un kādreiz būt atkal apvienoti. Pēc tik ilgiem gadiem ērta aizvainojuma tas radītu tikai jaunus, un iespējams, daudz lielākus sarežģījumus.

Ziemelkipra 103

Te ir arī citas aktuālas, lokālas problēmas.

Ziemelkipra 77

Un arī par tām ne vienmēr ir laiks domāt. Kur nu vēl par politiku.

Ziemelkipra 45