Rietumāfrika. Tik milzīgs, dažāds un brīnišķīgs reģions – tūristu maigas čakarēšanas lielvalsts Maroka, mūsdienu vergturu paradīze Mauritānija, no pilsoņu kariem attopošās Sjerraleone un Libērija, māņticīgu rituālu izraisītu linčošanu pilnas valstiņas dienvidos, visaptveroša korupcija – garlaicīgi te nevajadzētu būt. To, vai šie attālinātie priekšstati ir taisnība, var noskaidrot tikai aizbraucot un mēģinot izbaudīt tos uz savas ādas. No melnās Āfrikas man līdz šim ir bijis mazliet bail. Taču tās ir iracionālas bailes, ko izraisa drīzāk krasā vizuālā atšķirība no vietējiem, nevis kādi konkrēti bubuļi. Tāpēc tiek nolemts šīm bailēm stāties pretim un tās mazliet izvēdināt. Paskatos kartē rūpīgāk un ieraugu, ka pašos rietumos ir divas valstis, kas īpaši neizceļas ar savu apmeklētāju apdraudēšanu – Gambija un Senegāla. Kosmoss tūlīt pat uztver pieprasījumu un drīzumā sagādā ļoti labu lidojuma cenu piedāvājumu uz Bandžulu, Gambijas galvaspilsētu. Un arī ceļabiedru – rūdītu pasaules apceļotāju, Ivaru Krūtaini, no kura es slepenībā nolemju visu brauciena laiku mācīties ceļošanas laifhakus. Beigās izrādās, ka divu valstu vietā apmeklējam trīs. Kopumā ceļojums nav ar asu sižetu piesātināts un notikumi mūsu virzienā ir labvēlīgi. Un pats labākais – iracionālās bailes no Āfrikas ir pazudušas uz neatgriešanos. Dodamies.

Jau pašā ceļa sākumā ar mums sāk atgadīties patīkamas, starptautiskas sakritības. Lidostas rindā sāktā saruna ar kādu somu meiteni noved pie tā, ka Bandžulā viņu sagaidošais, šeit dzīvojošais skotu izcelsmes draugs laipni piekrīt mūs ar savu pikapu aizvest līdz viesnīcai. Nākas gan pamatīgi pamaldīties, nemitīgi prasot ceļu, taču pēc brīža kādā smilšainā ieliņā mūsu jauno štābu tiešām arī atrodam. To, ka šī nav pati kriminālākā Āfrikas vieta, apliecina arī fakts, ka savas somugru sirdsdāmas rozā čemodānus vietējos apstākļus labi pārzinošais skotu čalis mierīgi iemet vaļējā pikapa aizmugurē.

Rietumafrika

Un turpat uzreiz, izbraucot no lidostas – nesajaucamā reģiona raksturzīme – siluets ar gruntīgu paunu uz galvas. Esam Āfrikā!

Rietumafrika 2

Pirmie novērojumi – kvaltitatīvs asfalts (tur kur tas ir), daudz oranžu smilšu un kūsājoša dzīvība ceļmalās.

Rietumafrika 4

Nu, piemēram, šāds atvērtā tipa riepu bizness.

Rietumafrika 6

Vietējās policistes tērps mazliet atgādina uzcītīgas skolnieces formu.

Rietumafrika 7

Nepārspīlēšu sakot, ka ceļmalās te tiešām var ieraudzīt visnegaidītākos vizuālos pavērsienus.

Rietumafrika 8

Sievietes dūšīgi pieiet gan dzīvei, gan arī savu drēbju košuma līmenim – vietējo dāmu kleitu audumi ir ļoti krāsaini.

Rietumafrika 11

Kā ierasts tuvāk ekvatoram – obligātā salvešu paciņa uz automašīnu paneļiem. Cieņā arī ASV simbolika.

Rietumafrika 12

Arbūzu tirgotāja.

Rietumafrika 13

Dienvidnieciskās komunikācijas paraugs. Par ko diskutēja, tā arī nesapratu.

Rietumafrika 14

Esam Gambijā visinteresantākajā un arī visnepiemērotākajā laikā. Atrasties Āfrikas valstī vēlēšanu laikā vienmēr ir riskanti – pastāv liela iespēja, ka valsts šajā periodā ieiet anarhijas un vardarbības fāzē. Vecie prezidenti negrib iet prom, jaunie ātrāk grib tikt pie pilnvarām un viņu atbalstītājiem mājās teju vienmēr ir kaudzīte uztrītu mačešu. Tā arī Gambijā – prezidents diktators Jahja Džamme vēl ir jauns un nekas neliecina, ka viņš tuvākajos pāris gadu desmitos varētu labprātīgi atdot varu. Un ir tik pārliecināts, ka pieļauj samērā demokrātiskas vēlēšanas. Pirmajā decembrī tās te arī notiek un visiem par lielu pārsteigumu – diktators tajās zaudē. Un par vēl lielāku – uzreiz publiski atzīst savu sakāvi. Tauta metas ielās festivāla režīmā, taču prieks nav ilgs – pēc pāris dienām prezidents attopas un paziņo, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti. Sākas pāris mēnešus ilga krīzīte, ar kaimiņvalstu militāru iejaukšanos, prezidenta pierunāšanu nolikt pilnvaras, kas rezultējas Āfrikai tipiskā rezultātā – prezidents aizbēg uz Ekvatoriālo Gvineju pie tāda paša drauga-diktatora, paķerot līdzi prāvu gabalu valsts budžeta, 11,4 miljonus dolāru.

Mēs savukārt, gana tālredzīgi būdami, ieplānojam savu maršrutu tā, lai pirmajā decembrī atrastos kādā no kaimiņvalstīm, nevis pašā Gambijā. Tas izrādās pareizs lēmums, jo pat par spīti tam, ka lielas nekārtības nenogrand – tiek teju atslēgts internets un ierobežota arī tālsarunu iespēja ar ārzemēm. Kad atgriežamies Gambijā, turpat Bandžulas ostā ievēroju pirms dažām dienām vēl neiedomājamu skatu – ar akmeņiem iznīcinātu prezidenta attēlu. Tādu te valstī ir milzums – šeit redzamajā foto, kas tapis vēl pirms vēlēšanām, redzams pilnīgi normāls fakts – prezidenta apsveikums dzimšanas dienā no mobilo sakaru operatora puses. Un nekas, ka dzimšanas diena ir jūlijā, bet ir jau novembra beigas. Mums dodoties prom, situācija vēl nav atrisinājusies – braucot uz lidostu dzirdam, ka visā galvaspilsētā stratēģiskos krustojumos armijnieki sāk kraut smilšu maisus. Tomēr situācija atrisinās. Vismaz pagaidām.

Pirms:

Rietumafrika 15

Pēc:

Jammeh

Ogļu tirgotāji.

Rietumafrika 16

Paejoties nost no galvenajām, asfaltētajām ielām pilsēta uzreiz iegūst ļoti pludmalīgu atmosfēru. Smiltis ir visur.

Rietumafrika 17

Arbūzi un mode.

Rietumafrika 18

Nolemjam papētīt apkārtējos ciemus un ielecam mikriņā, kas brauc dienvidu virzienā. Patīkama nianse, pie kuras man sākumā jāpierod – par spīti manai vēl joprojām stereotipu ietekmētajai piesardzībai – vietējie nemēģina mūs kaut kā apkrāpt, vai par biļeti paprasīt četrreiz vairāk kā vajadzētu. Maldīgie priekšstati par Āfriku pamazām lobās nost, pa vienam vien. Nonākam Sanjangas ciematā, kuru izstaigājam krustu šķērsu. Arī te dzīvība mudž galvenās ielas malā. Pavardam jākuras, malkai jābūt – rūpals gatavs.

Rietumafrika 19

Vietējais veikaliņš – preču klāsts atbilstošs vidējai pirktspējai.

Rietumafrika 20

Bērni ar koka sprunguļiem mēģina dabūt zemē baobaba augļus. Tie izrādās lieli, saldi un no tiem te ir arī populāri spiest garšīgu sulu, kas sasaldētā veidā ir sadējuma ekvivalents.

Rietumafrika 24

Mēģinājumu ir daudz, neteikšu, ka pārāk veiksmīgi.

Rietumafrika 25

Zem koka pulcējušies arī līdzjutēji.

Rietumafrika 26

Ciemata sludinājumu portāls.

Rietumafrika 27

Pagalmi ir ļoti vienkārši, bet samērā tīri. Vienmēr var saskatīt plusus – nav jātērē laiks mauriņa pļaušanai!

Rietumafrika 28

Alumīnija produkcijas veikaliņš. Ja jums Āfrikā kaut kur noklīst makbuks – zināsiet, kur meklēt.

Rietumafrika 30

Divas afrikāņu skaistules. Te ir brīnišķīga tradīcija uz sienām paust vēstījumu par to, kādi pakalpojumi attiecīgajā ēkā atrodami. Šī meitene ir šuvēja, kas pārliecinošiem otas triepieniem turpat uz sienas arī tiek apliecināts. Tradīcijas iemesls ir gaužām vienkāršs – lai tēmu saprot arī analfabēti.

Rietumafrika 31

Maltuve. Zīmējums ir identisks ar iekšpusē redzamo agregātu – tikai bērnelis būs nokustējies un netrāpījis sienas laukumā.

Rietumafrika 32

Frizētava. Attēli ir fantastiski un aizkustinoši reizē.

Rietumafrika 21

Internets.

Rietumafrika 34

Skaistuma salons. Nevar tikai īsti saprast, vai klientes ir attēlotas pirms, vai pēc apmeklējuma.

Rietumafrika 33

Siena ziņo, ka šajā velodarbnīcas mājā ir arī veikals un restorāns.

Rietumafrika 36

Ar kājām dodamies pludmales virzienā kopā ar vietējo iedzīvotāju plūsmu.

Rietumafrika 37

Fotogēniskākais malkas klēpis, kādu līdz šim bija gadījies redzēt.

Rietumafrika 39

Pēc dažu kilometru gājiena karstajā saulē nonākam Sanjangas ciemata pludmales divīzijā.

Rietumafrika 42

Viss ir samērā pieticīgs. Benzīntanks.

Rietumafrika 43

Ātro uzkodu restorāns.

Rietumafrika 45

Pludmales ainavu šeit veido brīnišķīgas kompozīcijas ar laivām, zvejniekiem, govīm, suņiem un augiem.

Rietumafrika 47

Lai gan ciemats izskatās visai eksotisks, tas sildās ne tikai saulē, bet arī pie lielā tūrisma industrijas sāna. Par spīti prezidentu virāžām, Gambija ir viens no drošākajiem un iecienītākajiem tūroperatoru galamērķiem Āfrikā – uz šejieni dodas neskaitāmas čārterlidmašīnas, kuru satura vairums izvietojas apsargātos hoteļu kompleksos okeāna krastā un, protams, dodas izpētīt arī vietējo eksotiku. Kas ir lielā iespēja vietējiem – britu kundzes labākajos gados te iegūst savu otro jaunību tumšādaina, muskuļota mačo pavadībā. Šādi pārīši te galīgi nav retums – teju kā Dienvidaustrumāzija ar savām bēdīgi slavenajām Rietumu alusvēderu un jaunu, skaistu taizemiešu vai kambodžiešu romancēm.

Rietumafrika 49

Pēc visa spriežot, pludmale ir iecienīta vieta arī suņu kolektīvajai mīlai.

Rietumafrika 50

Kompozīcija.

Rietumafrika 51

Pētām vietējos skatus un gluži nemanāmi un organiski mums pielīp vietējais gids. Laipna pateikšanās nelīdz un čalis pacietīgi turpat gaida, kamēr pusdienojam. Atmetam ar roku un ļaujamies vietējo apstākļu izrādīšanai, kas beigās izrādās tīri laba ideja. Kopā ar vietējo draugu izstaigājam zvejnieku gala būdas un piedzīvojam arī dažus paraugdemonstrējumus. Piemēram, manu sirdi un vienlaicīgi arī milzu gliemeni plosošu tās izlikšanu no mājām. 

Rietumafrika 56

Turpat laivu paēnā sievietes tīra zivis.

Rietumafrika 58

Lomu sadalījums te ir skaidrs – kungi zvejo un tiklīdz loms ir krastā, procesu pārņem dāmas.

Rietumafrika 59

Iepazīstamies ar iespaidīgu milzpriekšzobzivi.

Rietumafrika 60

Zvejas būri, cik sapratu, omāriem. Tie ielien iekšā un basta, atpakaļceļu nemāk.

Rietumafrika 63

Diezgan skarbs ir veids, kā noķertie omāri tiek glabāti – ierokot tos mitrās, vēsās smiltīs turpat būdā.

Rietumafrika 65

Aizkustina fakts, ka skarba vīra nestais, tikpat skarbais zvejaslaivas motors ir ar gādīgu, krāsainu tamborējumu tam virsū.

Rietumafrika 69

Tepat pludmalē no lieliem dēļiem top jaunas laivas.

Rietumafrika 71

Tehnoloģija izskatās gadsimtos atstrādāta, uz inovācijām neiespringst.

Rietumafrika 73

Laivas ir tikpat košas, kā vietējo zivjtīrdāmu apģērbs.

Rietumafrika 77

Kungi savukārt atpūšas, čalo un gaida iedvesmu.

Rietumafrika 76

Rezultāts drīz vien nonāk tirgū un arī uz mūsu šķīvjiem, kas tūristu restorānos nekad nav lētāki par desmit eiro. 

Rietumafrika 79

Mazliet nostāk no pludmales ir placis, kurā uz īpašiem stendiem žāvējas zivis.

Rietumafrika 84

Tepat ir arī ēnainas nojumes, kur atpūsties un pavērot uz jumta žūstošos tīklu mutuļus, apcerot to, vai tos vispār ir iespējams atšķetināt.

Rietumafrika 85

Žāvētas tiek ne tikai voblas, bet arī mazāki, nenosakāmas izcelsmes jūras mošķu fragmenti.

Rietumafrika 89

Neliela, tomēr industrija.

Rietumafrika 90

Un industrijas pārklājas – zvejniecību tepat pāris metru attālumā draudzīgi satiek lauksaimniecība.

Rietumafrika 91

Diezgan pasausā laukā tiek audzēti rīsi un ar vienkāršu sirpīti turpat arī nošķīti.

Rietumafrika 92

Mūsu vietējais draugs turpina ekskursiju, izrādot arī karsto zivju žāvētavu.

Rietumafrika 93

Tās pagalmā redzams bēdīgs skats – aiz kājas piesiets pelikāns. 

Rietumafrika 94

Pēc ūdens vietējie ar kannām nāk uz vienkāršu aku.

Rietumafrika 95

Vienkārša dzīve. Atvadoties no uzstājīgā gida ar interesi gaidu, kādu shēmu viņš būs izdomājis savu pūliņu atalgojuma iegūšanai. Tā arī ir – tiekam ievesti veikalā, iebrīfēti par grūto ciemata stāvokli un aicināti nopirkt rīsu maisu ciemata bērniem. Samaksājam nelielu, bet taisnīgu atlīdzību viņam tāpat.

Rietumafrika 96

Ar šiki noformētu taksometru dodamies atpakaļ uz lielo šoseju, lai noķertu mikriņu atpakaļ uz pilsētu. Goda vietā plīvo ASV karogs, uz brīdi sajūtos kā attiecīgās vēstniecības jaunākais atašejs asa sižeta filmā par CIP iniciētu afrikāņu diktatoru gāšanu astoņdesmitajos gados.

Rietumafrika 98

Taksometrs ir kolektīvais, kas nozīmē, ka īsajā ceļā mums pievienojas un atvienojas arī vietējie.

Rietumafrika 100

Atpakaļceļā nolemjam apskatīties vēl vienu zvejnieku ciematu – Tandži. Šeit laivu ir daudz vairāk un acīmredzami arī zivju pasākums ir ar lielāku vērienu.

Rietumafrika 102

Populārākā profesija pēc zvejniekiem ir ķerrinieki – gatavi aizstumt jebko, jebkur.

Rietumafrika 103

Zivis soļo krastā.

Rietumafrika 105

Staigājot jāskatās zem kājām, var aizķerties aiz tauvas.

Rietumafrika 109

Krastā uzreiz notiek skaļš un aktīvs process – svaigā loma sadale. Īsti nevar saprast, kas pārdod un kas pērk, bet šajā troksnī viss notiek.

Rietumafrika 110

Kad ieguvums rokā, tas ir, galvā – var doties mājās.

Rietumafrika 112

Ciemats izskatās nodriskāts. Turpat pludmalē sakrautas malkas grēdas, droši vien zivju kūpināšanai. Izskatās, ka sprunguļu medībās cietuši arī vēl atlikušie dzīvie koki.

Rietumafrika 116

Vietējā ēstuve. Lai gan ceļojot bieži un labprāt ēdu strīfūdu, šeit tā arī nesaņēmāmies izmēģināt mājas virtuvi, trauki vien izskatījās pārāk aizdomīgi.

Rietumafrika 114

Tāpat kā sievietes, arī mikroautobusi izmanto savu gaisa telpu.

Rietumafrika 119

Tandži tiešām izskatās autentiski.

Rietumafrika 123

Noformētas te tiek ne tikai ēku sienas un laivas, bet arī transportlīdzekļi. Un eksotiski – ar reliģiskiem Murīdu kustības vecajo attēliem uz kravas furgona aizmugures. 

Rietumafrika 124

Tuvojas pirmais decembris, prezidenta vēlēšanas. Uz šo laiku mēs notinamies no valsts dienvidu virzienā. Apceļojam Senegālas dienvidus un Gvineju–Bisavu, tad pārlidojam uz Dakāru, no kuras atgriežamies Gambijā, tikai šoreiz no ziemeļu puses. Franciski runājošā, mazliet lepnā Dakāra nešķita pārāk draudzīga manai kamerai, tāpēc ar prieku gaidu atkaltikšanos ar angliski saprotošajiem, smaidīgajiem gambijiešiem. Un sagaidām arī – Gambijas/Senegālas robežpunkta Gambijas puse kļūst par vienīgo, kurā šā ceļojuma laikā tiekam virzīti trekna kukuļa došanas virzienā. Sākumā tiekam vazāti pa dažādu robežierēdņu kabinetiem, izprašņāti par Latviju. Tad tiek izspēlēts pirmais trumpis, kas izgāžas – mums ir pieprasītie dzeltenā drudža potes sertifikāti. Pēc tam garām diezgan neomulīgam robežpunkta režģu izolatoram tiekam aizvesti uz kabinetu, kur sēž trīs nobarojušies priekšnieki. Tur tiek paziņots, ka mums iebraukšanai Gambijā vajag vīzas. Kad smaidot atbildam, ka nevajag, ka mums ir bezvīzu režīms, ka vienreiz jau pie jums esam bijuši – seko atbilde, ka bezvīzu režīms darbojoties tikai lidostā. Izvēlos turpināt vienīgo labāko taktiku šādās situācijās – smaids un piedāvājums sazvanīt jebkuru Eiropas Savienības vēstniecību. Pēc piecām minūtēm kungiem apnīk un viņi nicīgi pamet mums mūsu pases. Pēc stundas jau esam uz slavenā Barras – Bandžulas prāmja.

Rietumafrika 537 f26c2

Notiek aktīva rosība – tirgotājas iznēsā sasaldētas sulas paciņas. Tā oranžā ir no baobaba augļiem. Princips vienkāršs – ar zobiem noplēs plēves stūrīti un sūc ārā kūstošo saturu.

Rietumafrika 538

Uz prāmja plaukst arī individuālā uzņēmējdarbība. Kluss apavu tīrītājs plūst pa klāju, meditatīvi glāstīdams demo apavu un ik pa brīdim notupdamies. Intuīcija man pēc brīža iededz signāllampiņu – paskatos lejup un redzu, ka uz manas daudzcietušās, noputējušās krosenes jau ir uzspiests apavu krēma tārpiņš. Skaidroju kungam, ka būtu jaukāk, ja viņš pakalpojumu būtu pirms tam piedāvājis. Viņš rāmi piekrīt un tārpiņu savāc. Bet nav šaubu – pieredze brīnišķīga.

Rietumafrika 540

Tuvojamies Bandžulai, brauciena pēdējā diena tiek veltīta atpūtai. Bet kā tad Hercoga Jēkaba mantojums, kur ir bijušās Kurzemes kolonijas bildes, jautāsiet? Izrādās, ka bijusī kolonija ir izvietojusies uz mazmazītiņas saliņas Gambijas upes grīvā, nevis ir bijusi visa Gambija, kā man pirms tam likās. Saliņas vietējais nosaukums ir Kunta Kinteh, tā ir mikroskopiska, uz tās palikušas forta drupas un nav nekādas dzīvības. Tāpēc šoreiz pieņēmām lēmumu veltīt uzmanību aktīvākām vietām, nevis akmeņiem. Varbūt nākamreiz.

Rietumafrika 542