Turpinājums stāstam par Irānas ceļojumu.

Tā kā starptautiskās maksājumu kartes šeit nekur nepieņem, aviobiļeti nākas iegādāties ar veco, labo tūrisma aģentūras apmeklējuma paņēmienu. Lidojumam nākamajā dienā izmaksas ir salīdzinoši draudzīgas, līdzīgi kā Eiropas loukosteriem – ap 40 eiro par stundu ilgu lidojumu. Iepriecina aviokompānijas nosaukums – ar tādu pilnīgi noteikti vēl nav gadījies lidot. Lidmašīnā noguruma un karstuma dēļ lūztu nost, taču tam nepārtraukti mēģina traucēt izslavētā irāņu viesmīlība divu dūšīgu, smaidīgu tēvaiņu izskatā, kas sēž man blakus un zīmju valodā mēģina saprast, ar ko es nodarbojos, kā arī mazos, saskrāpētos Nokia telefonu ekrānos rāda fotogrāfijas ar saviem rūpaliem. Bez šaubām, tieku arī ielūgts ciemos – uz pilsētiņu kaut kur tuksneša nekurienē. Par spīti savai kaislīgajai vēlmei izzināt vietējo kultūru, atzīšos, ka esmu mazliet atvieglots, galamērķī tiekot no abiem kungiem vaļā.

Irana mobile 8

Jazda uzrunā uzreiz. Pilnīgi cits universs, salīdzinot ar haotisko Teherānu. Vēsturiskie kvartāli pilsētas centrā šķiet vizuāli nav mainījušies pat no Marko Polo laikiem. Viņš te tiešām arī savulaik ir ceļojis cauri, atzīmējot pilsētnieku rokdarbu augsto kvalitāti.

Irana 101

Vēsturiska lokālā nianse. Atšķirīgi durvju klauvējamie sievietēm un vīriešiem – tie rada dažādu skaņu, mājā esošajiem ļaujot noteikt nācēja dzimumu un attiecīgi pieskaņot tam arī atvērēju – lai sveša vīrieša acis neierauga mājas sievietes. Klauvējamo forma sakņojas vecajā, labajā anatomijā – vīriešiem stienītis, dāmām caurumiņš. Protams, uzreiz aizdomājos par to, cik daudz tika izmantota iespēja izjokot mājā esošos, klauvējot ar nepareizo instrumentu. Par tādu izgājienu droši vien varētu ciema galvenajā laukumā kārtīgi atrauties ar pletni.

Irana 103

Cilvēkus vecpilsētā redz maz, ik pa brīdim tie vienkārši uzrodas šaurajos māla māju ieliņu labirintos.

Irana 105

Sajūta ir tiešām autentiska.

Irana 106

Bieži sastopami arī alām līdzīgi tuneļi – tuksneša tveicē dienas vidū pa tādiem pārvietoties ir patīkamāk.

Irana 107

Par spīti būšanai ārpus starptautisko maksājumu karšu tīkla, Irānā ir lērums bankomātu. Vietējām kartēm, protams.

Irana 109

Un tikpat daudz arī brīnišķīgu vietējā ražojuma auto zīmolu. Tikai ieklausieties – Zamyad!

Irana 110

Īstā dzīve notiek iekšpagalmos, aiz augstām sētām. Ielai netiek atsegts nekas.

Irana 111

Yazda ir sens zaroastriešu reliģijas centrs, samērā bieži visnegaidītākajās vietās var pamanīt raksturīgos viņu simbolu – svētā onkuļa ērgļa spārnus.

Irana 112

Vēl viena brīnišķīga Jazdas un citu seno Irānas tuksneša pilsētu detaļa ir vēja torņi jeb vējķeri. Tradicionālās arhitektūras detaļa, kas palīdz ķert vēju, lai radītu mājās dabīgo ventilāciju. Tūkstošiem gadu vecs kondicionieris. Ģeniāli.

Irana 114

Šeit pastaigājoties, nereti vispār var sajusties kā Flinstonu multenē.

Irana 116

Vienā no nelielajiem laukumiem ieliņu labirintā uzeju interesantu templi, kuram blakus redzams tāds kā būris olas formā. Pilnīgi iztēlojos, ka tajā kādas ceremonijas laikā varētu turēt uguni spļaujošu zaroastriešu drakonu un stumt pa ielām garām transā dejojošam pūlim, uz ziedošanas sārtu.

Irana 118

Tumšs tunelis, kas ved uz vecpilsētas iedzīvotāju māju ieejām.

Irana 122

Tā arī daudziem šeit paiet bērnība.

Irana 124

Slepens ūdens avots.

Irana 125

Govsāda, kas norāda uz tuvumā esošo daiļamata meistaru darbnīcu.

Irana 126

Tomēr Jazda, protams, nav tikai vecpilsētas autentiskie māla mūri. Izejot no to kvartāliem, attopies gana modernā Irānas lielpilsētā.

Irana 127

Te atrodas liela mošeja – Amira Čakmaka komplekss. Vakaros tā skaisti izgaismojas un dzīve laukumā pretim tai visnotaļ mutuļo.

Irana 130

Pamanu kādu interesantu darbnīciņu – cukura konusu ražotni un veikaliņu. Tos fasē un pārdod pa diviem. Sākumā domāju, ka tam varētu būt saistība ar reliģiju – diviem mošeju minaretiem, taču, papētot vairāk, izrādās, ka šie cukura konusi ir persiešu kāzu svarīga sastāvdaļa. Kādā ceremonijas brīdī virs jaunlaulātajiem tiek turēts gaišs audums, un virs tā kāda laimīgi precējusies sieviete berzē šos divus konusus, radot cukura lietu pār jaunlaulāto galvām un simbolizējot saldu kopdzīvi nākotnē. Saldi, ne? Kāzu rīkotāji šo varētu pārņemt arī Latvijā, kad vietējo ideju grozs būs patukšojies. Pa to laiku šajā darbnīciņā vīrs tikai fasē un pārdod, fasē un pārdod.

Irana 132

Citā saldumu veikalā pie sienas gozējas vesela dibinātāju dinastija – tradīcijām Irānā ir spēks.

Irana 134

Tomēr pārsvarā vietējie veikali pārāk neiespringst uz rietumniekiem ierasto, skaisto skatlogu un piedāvājuma noformēšanu. Bieži caur samērā nospeķotu stiklu var redzēt visai haotiski izplātu asortimentu.

Irana 136

Arī šeit, tāpat kā Teherānā man turpina sekot Irānas-Irākas kara varoņi.

Irana 140

Nākamajā dienā saorganizēju sev nelielu ekskursiju pa Jazdas apkārtnes tuksnesi un pilsētiņām. Ar parasto taksometru braukāt apkārt sanāktu sālīti – eju zelta vidusceļu. Atrodu tūrisma kompāniju, kas par kādiem divdesmit eiro piedāvā automašīnu ar šoferi-gidu uz teju visu dienu. Protams, viņi ir izdomājuši savu obligāto vecu drupu apskates programmu, taču tas man ļaus piepildīt arī slepeno plānu – kārtīgi izvizināties un pa ceļam ieraudzīt arī visas pārējās interesantās detaļas Jazdas apkārtnē. Pirmais, kas pamanās – ielās bieži sastopams gana unikāls vietējais ražojums – pikapa un kravas mašīnas mīlas auglis – neliels pašizgāzējs.

Irana 142

Atšķirībā no centra, Jazdas nomales arhitektūra baudījuma ziņā ir diezgan..necila.

Irana 144

Ķieģeļus vienkārši sagrupē uz augšu, estētika ir pat ne sekundāra.

Irana 146

Kaut kur šajā tuksnesī ir sadabūts siens!

Irana 147

Un šīs siena mašīnas šoferis tiek brīdināts laicīgi!

Irana 148

Visai organiski izdegušajā ainavā iederas arī svarīga, vēsturiska celtne – zaroastriešu Klusuma tornis. Vieta, kur senos laikos tika atstāti mirušie – tuksneša saules un putnu gādīgajai iedarbībai tālu no pilsētas. Zaroastrieši nebija ar pliku roku ņemami  – viņi zināja, ka no mirušiem ķermeņiem var rasties dažādas dzīvo ķermeņu kaites, tāpēc tika vaļā no tiem šādi – visai eleganti.

Irana 149

Cukura konusu industrija ceļmalās plaukst!

Irana 151

Fūre ar mazcenas risinājumu preces transportēšanai.

Irana 152

Joprojām arī kara varoņi.

Irana 153

Diena tuvojas pusdienlaikam, gaiss manāmi nokaitē.

Irana 157

Vietējā CSDD radošais risinājums autovadītāju temperamenta iegrožošanai.

Irana 159

Šausmu stāsts Fūre bez galvas.

Irana 160

Benzīna cena litrā tolaik – mazliet mazāk kā trīsdesmit centi. Irānā ir interesanta naudiņu sistēma – oficiālā valūta ir riāls, taču tiem nomināli ir tik lieli, ka iedzīvotāji, negaidot kārtējo nuļļu amnestiju no banknotēm, cenas bieži vien skaita tomanos. Kas būtībā ir desmit riāli. Arī šeit, benzīntanka lodziņā esošais cipars ir tomanos, nevis riālos – tāpēc, lai nebūtu pārpratumu, ir vērts ar pārdevēju precizēt, kurā no šiem abiem viņš cenu ir domājis.

Irana 162

Iebraucam Karanagas ciematiņā – tas ir slavens ar savu pamesto, veco kvartālu. Tomēr daļa no šīs vietas galīgi nav pamesta – vietējai skoliņai durvju priekšā ir aizkarināts paklājs ar tīģeri, un iekšā skan bērnu smiekli.

Irana 164

Irāņi investē tūrisma industrijā kā māk – autentiskajā ciematā visnotaļ neiederīgu, ultramodernu lukturu izskatā, piemēram.

Irana 165

Vecās mājeles ir pamestas nevis kādas epidēmijas, bet gan labāku, ērtāku, modernāku dzīves apstākļu meklējumu dēļ.

Irana 168

Prātā palicis stāstītais, ka ciemata iedzīvotāji ļoti nopietni uztvēruši strīdu risināšanu – obligāta prasība bijusi pēc iespējas ātrāk izlīgt ar naidnieku, esot bijis pat speciāls mediatora amats. Atteikšanās gadījumā mierīgi varējis tikt pasēdēt arī vietējā cietuma cellītē. 

Irana 169

Vietējās mošejas minareti izskatās nepabeigti.

Irana 173

Varbūt tieši tāpēc tās priekšā ir par ziedojumu krājkasīti pārbūvēts, vecs seifs.

Irana 175

Halucinogēns, filmas Interstellar noskaņās risināts monuments ciemata nomalē.

Irana 176

Ceļojums turpinās, asfalts un garastāvoklis ir labs.

Irana 177

Pavisam neliels ciematiņš tuksneša pauguros. To nogāzēs redzami dažādi, ar baltu krāsu uztriepti, milzu vēstījumi. Kāds persiešu valodas zinātājs varbūt var patulkot?

Irana 178

Ekstrēmais sporta veids.

Irana 179

Vietām tuksnesī sastopamas tradicionālās akas. Šī izskatās pavisam svaigi uzbūvēta.

Irana 181

Apmeklējam arī tā saucamo Chak Chak templi – svarīgu zaroastriešu svētvietu, lielu svētceļotāju pūļu galamērķi. Tā nosaukums radies no šeit esošā avotiņa skaņām, kas radušās pilot ūdenim – pak, pak. Par skaņas izrunu var strīdēties, toties templim ir zeltītas durvis!

Irana 183

Uz leju skatoties, redzamas plašas terases, kurās reliģisko datumu laikā izvietojas daudzie svētceļnieki.

Irana 184

Zaroastriešiem svarīgs elements ir uguns, tāpēc arī šeit goda vietā ir trīs mazas liesmiņas.

Irana 185

Un, protams, kungs ar ērgļa spārniem.

Irana 189

Detaļa – dāmas menstruāciju laikā laipni aicinātas atpūsties ārpuses terasē.

Irana 190

Zaroastriešu drakons.

Irana 191

Baigi daudz informācijas. Pārmaiņas pēc laiks vienkārši ar čaļiem uzēst arbūzu.

Irana 192

Atpakaļceļā izbraucam cauri vēl vienai pilsētai, Meibodai. Te visuresošie Irānas-Irākas kara varoņi ir kļuvuši par ceļmalas noformējuma tulpēm.

Irana 194

Vēsturiska kompozīcija – gan arhitektūrā, gan autobūvē.

Irana 196

Paklāju aušanas meistarklase. Uzsvars amatā – uz klapēšanu.

Irana 202

Varonis bronzā.

Irana 204

Savukārt vietējā karadaļa noformēta vēl prozaiskāk – ar milzu granātu.

Irana 205

Apmeklēju arī fantastisku celtni – baložu torni.

Irana 209

Izskatās kā avangardisks sultāna pils interjers, bet patiesībā – zemisks aprēķins, lai no apmēram 4000 šeit dzīvojošajiem baložiem vienkārši izdabūtu laukā pēc iespējas vairāk dārga, augstvērtīga, smakojoša produkta – guano – minerālmēslu vēsturiskā ekvivalenta.

Irana 207

Atgriežamies Jazdā. Pa ceļam novērojot automašīnu guano.

Irana 212

Apliecinājumu, ka kārtīgam irānim nav nekādu iekšēju pretrunu ar nīstās Amerikas simboliem.

Irana 211

Globalizāciju pilsētvides noformējumā.

Irana 213

Brīvdabas mēbeļu salonu.

Irana 215

Jazdas apmeklējuma laiks tuvojas beigām, izmantoju iespēju vēl paklīst pa centrālo ieliņu kapilāriem. Ir maģiski.

Irana 218

Autentiski.

Irana 221

Pat kāda nelieša izgāztie atkritumi ir organiski!

Irana 219

Tuksneša ritms.

Irana 225

Pārsteidz vietējo godīgums – pēc tirgus slēgšanas daļa preces paliek ārpusē, neviens to neaiztiek. Varbūt joprojām par zagšanu jāatvadās no labās (sliktās) rokas?

Irana 228

Pilnīgi parasts skats ir visas ģimenes sarūmēšanās uz neliela motocikla.

Irana 229

Gredzenu tirgotājs ar nelielu neieciešamību pēc konsultācijas zīmolvedībā.

Irana 231

Austrumu gudrie te nav tikai abstrakts tēls.

Irana 232

Tuksneša lācis.

Irana 233

Jazdas Modes.

Irana 234

Maza meitenīte izmanto strausa taktiku – ja aizver acis, tad jocīgais ārzemju onkulis ar fotoaparātu pazūd no zemes virsas!

Irana 237

Sirms vietējais advokāts manis-rītdien-uz-pusdienām-ielūgšanas procesā. 

Irana 238

Katra līnija sienas mālā ir viens smagās mašīnas šofera lāsts.

Irana 239

Jazda bija tiešām viesmīlīga pret mani. Tikpat putekļaina un patiesa, kā šī vecā Mazda.

Irana 241

Vakariņas. Un tad jau jāpošas tālākajam ceļam.

Irana mobile 12