Nīderlandes dienvidi. Maz zināms, tomēr iespējams, ka viens no lielākajiem vēsturiski ģeogrāfiskajiem kurioziem Rietumeiropā. Maza pilsētiņa, kas ir vesela mazu anklāvu, jeb 24 izolētu Beļģijas Karalistes teritorijas drupaču kolekcija dažus kilometrus Nīderlandes dziļumos, draudzīgā apskāvienā ar otru pusi no šīs pilsētiņas, holandiešu Bārli-Nassau. Viss kā nākas – iemesls šādām robežperipētijām ir sarežģīti viduslaiku zemes īpašumu līgumi starp vietējiem hercogiem, papildus nostiprināti 19. gadsimta vidū noslēgtajā abu valstu savstarpējās robežas, jeb Māstrihtas līgumā. Labs piemērs, cik liels ir civilizētu, senu norunu spēks – tiek rūpīgi ievērots vēl joprojām. Skaidrs, ka mūsdienās pases pilsētas centrā neviens vairs nepārbauda un arī dzeloņstieples būtu pārsteigums. Taču paskatīsimies, vai jebkāda nojausma par šīm robežām redzama arī realitātē.

Staigājot pa abām cieši kopā salipušajām pilsētām, redzami abu valstu automašīnu numuri. Dzīvojamajā sektorā novērojams, ka tie diezgan pedantiski ievēro savu teritoriju. 

Sirsnīgs guļošā policista portrets – kā no sešdesmito gadu satiksmes noteikumu grāmatām. Tomēr lai kā liktos, šis nav aicinājums ieskrieties un – hop!

Pie mājām bieži redzami aiz garlaicības izcakināti dārzi un citas pagalma formas. No rītiem saimnieks ar kafiju rokās iznāk te pagozēties Cēzara talārā ar zelta lapu vainagu ap galvu.

Šeit savukārt vairs tik vienkārši nevarēs – rīta kafija jādzer zirga mugurā, plīvojot apmetnim.

Nu, šis salīdzinoši vienkāršāk – mazliet atgādina kapus.

Pilsētas ģeogrāfiskā anomālija labi novērojama tās logotipā.

Soļoju pa svētdienas rītā tukšajiem pagalmiem līdz.. vai šis varētu būt pirmais dalījums starp valstīm? Tā arī nesaprotu, jo vēlāk redzētie robežas marķējumi tā neizskatās. Citu izskaidrojumu šai līnijai gan grūti iedomāties.

Ahā – šis gan faktiski droši ir īstais. Izrādās, ka šie labi atpazīstamie robežkrustiņi jau ir kļuvuši par neoficiālo pilsētas simbolu.

Kādā vietā robeža šķērso solu – kreisajā pusē sēdošais atrastos Beļģijā.

Ja robeža uz pusēm dala ielu, tas tiek atzīmēts ar spoža metāla tapām.

Vienas durvis divās valstīs.

Šeit gan nav pārpratumu. Leffe – tātad esam Beļģijā.

Netīšām uzeju vietējo tūrisma informācijas biroju. Viss kā nākas – firmas krustiņi labi redzami no attāluma.

Arī biroja grīdu sadala robežas marķējums, tomēr tas izrādās feiks.

Tāpat kā šī robežsoliņa novietojums.

Parunājies ar informācijas tanti par vietējām reālijām, dodos pastaigāties tālāk. Par diezgan lielu izbrīnu, civilizētajā Nīderlandē pa pilsētas ielām netraucēti klīst gaiļu bars.

Runājot par ornitoloģiju – interesanti, ka civilizētie vietējie tā arī nav atklājuši raupjo speķa gabala un semičku dalīšanās prieku un tirgo speciālas putnu barotavu bumbiņas.

Pie lielveikala satieku visu kuģa apkalpi.

Viesnīciņa nelielas pils formātā. Pateicoties robežas labumiem un arī tūristu interesei, viesnīcu, bāru un restorānu skaits te ir atbilstiošs 40 tūkstošu cilvēku lielai pilsētai, lai gan abās pilsētās nedzīvo vairāk kā deviņi.

Piejaucēti koki.

Radoša pastkaste – no piena kannas. 

Lēnām soļodams, nonāku pie viena no zināmākajiem robežobjektiem. Durvis divās valstīs. Pilna laime būtu, ja aiz šīm durvīm dzīvotu pāris, kuriem arī laulības gulta sadalīta abās valstīs. Un arī attiecīgas attiecības – katru vakaru burkšķēšana no sava gultas stūra par starpvalstiskām tēmām. Nu, vai arī smagā versija – pagriezta mugura un nesarunājas jau gadiem.

Vienas durvis, divas zvanu pogas, atšķirīgi māju numuri. Internetā klīst stāsts par kādu nīderlandes pilsoni, kurš savai mājai nekādīgi nevarējis saskaņot mājas remonta lietas, kaut ko par ārdurvīm. Ņemot vērā, ka Beļģijā likumdošana esot mazliet relaksētāka, viņš vienkārši ņēmis un mājai uztaisījis otras parādes durvis – izejošas uz beļģu ielas pusi. Saskaņojums rokā.

Katra dubļainā rise savā valstī.

Tuvojas pavasaris. Un cerība, kā vienmēr, mirst pēdējā.

Plēves dārzs.

Samierinošs baneris pilsētas centrā. Par spīti robežkrustiņiem un izmētātajiem puzles gabaliņiem, te rakstīts – "Kopā mēs esam Bārle"

Gaumīgi.

Kafejnīca. Klīst leģenda par vietējo bāru, kurš arī sadalīts uz pusēm. Atšķirīgās likumdošanas dēļ vienā valstī šādas iestādes jāslēdz stundu agrāk – attiecīgi visi klienti pēc noteiktā laika rātni pārsēžas likumīgajā bāra pusē. Vēl labāka ir leģenda par tagad jau slēgto vietējo banku, arī robežas sadalītu tieši uz pusēm. Kad ieradušies kādas valsts auditori – viņu acīm nevēlamie dokumenti vienkārši tikuši pārnesti uz otru ēkas pusi. Neticas, protams, bet stāsts labs.

Nelielas mājiņas cena abās pilsētās atšķiras vairāk kā divreiz. Nedomāju, ka atšķirība vienmēr ir tik liela – droši vien arī novietojuma vaina šajā gadījumā.

Atšķirīga likumdošana un cenas labi kurbulē pārrobežu iepirkšanos. Beļģijā ir lētākas cigaretes un jūtami lētāka degviela. Attiecīgi Bārlē-Hertogā ir tā visa dūšīgs piedāvājums mīļajiem holandiešu kaimiņiem.

Cigaretes tirgo spaiņiem, burtiski.

Un te benzīntanks holandiešu pusē – cenas starpība ir var būt pat 30 centi litrā. Ja jau runājam par degvielu – vēl viena populāra beļģu prece ir pirotehnika, ko Nīderlandē legāli drīkst tirgot tikai īsā periodā ap jauno gadu. Līdz ar ko – daudzi brauc to iepirkt uz šejieni, kur tā dabūjama bez ierobežojumiem.

Kaut visi būtu tik paklausīgi pilsoņi kā šis holandietis – noparkojis savu auto līdz milimetram precīzi savā valstī.

Rotaļlieta tūristiem – informatīvs, skārienjūtīgs ekrāns. Nevaru gan saprast, kāpēc nevarēja uztaisīt vienu lielu, ūdensnecaurlaidīgu, ārā novietotu šo divu vietā.

Friškas? Ā, Beļģija.

Butiks Nīderlandē, trotuārs – nē.

Šis draugs savukārt acīmredzami ir Islandē.

Nežēlīga izrēķināšanās ar pavāru.

Kāda tante bez kompleksiem ar visiem lielveikala ratiem aizstūmusies līdz pat mājām.

Zirgtraktors. Un izskatās, ka arī viņa sastrādātais.

Labi, pietiks. Kāpju autobusā un dodos atpakaļ uz Tilburgu. Pēdējais skats uz Bārli-Hertogu – arī viens no šajā pļavā redzamajiem zemes kvadrātiņiem pēc telefonā redzamās kartes atrodas Beļģijā. Kurš precīzi – kas to lai vairs zina.

Lai robežanomāliju pilno piedzīvojumu noslēgtu ar uzviju – vakarā apskatos arī Evoluon – sešdesmitajos gados Philips uzcelto kosmiski optimistisko konferenču centru Eindhovenā. Pilnam komplektam tepat blakus arī kofīšops. Brīnišķīgi pavadīta diena.